Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ματζουράκης: “Είναι κρίμα να χάνεις έτσι”

Φθηνή ήττα χαρακτήρισε το 1-2 από τον Πλατανιά ο Γιάννης Ματζουράκης στη συνέντευξη Τύπου, μετά το τέλος του αγώνα το απόγευμα του Σαββάτου (24/10). Ο κόουτς του Παναιτωλικού ωστόσο υπογράμμισε ότι “η ομάδα θα ξυπνήσει”… Αναλυτικά:

“Στενοχωρηθήκαμε πολύ, γιατί παρότι τα παιδιά δούλεψαν πάρα πολύ στο γήπεδο και παρότι έχουμε μια ομάδα βελτιωμένη στον αμυντικό τομέα, δεχτήκαμε δύο γκολ χωρίς φάσεις. Ιδιαίτερα στην πρώτη φάση ήταν η πρώτη επίσκεψη του Πλατανιά. Μετά το γκολ είχαμε να παλέψουμε με την ψυχολογία που υπάρχει στην ομάδα και δεν ήταν εύκολο. Ωστόσο το παλέψαμε, ιδιαίτερα στο πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου. Ισοφαρίσαμε, βρήκαμε τη φάση με τον Μαρκόφσκι και είναι άδικο να χάνεις στα τελευταία λεπτά με φτηνά γκολ. Είναι κρίμα. Πρέπει να δουλέψουμε στο δημιουργικό κομμάτι, να το βελτιώσουμε. Γίνονται βήματα στο αμυντικό κομμάτι. Ευχαριστώ τον κόσμο και εύχομαι να έχουμε χαρές μαζί.

Μετά την ισοφάριση η μπάλα δεν κυκλοφόρησε καλά, γιατί δεν είχαμε ανάλογη αυτοπεποίθηση. Σε αυτό το κομμάτι πρέπει να δουλέψουμε πάρα πολύ. Η άμυνα τώρα αρχίζει και λειτουργεί με μεγαλύτερες αποστάσεις. Τώρα αρχίζει και οργανώνεται. Έχουμε αντανακλαστικά. Έχουμε προσανατολισμό. Αυτό όμως δε φτάνει. Πρέπει να βελτιώσουμε και την άμυνά μας στη συνέχεια και τη δημιουργία”.

Ερωτηθείς για την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου τόνισε ότι “είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για τέτοια πράγματα ακόμα. Είμαι πολλά χρόνια στα γήπεδα και αυτή τη στιγμή προέχει να πάρουμε όσα μπορούμε περισσότερα από αυτά τα παιδιά που έχουμε τώρα. Ειλικρινά σας το λέω, προσπαθούν. Αλλού μπορούμε, αλλού δε μπορούμε… Δε μπορεί όμως με αυτή την έδρα να μη ξυπνήσει η ομάδα”.