Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ματσάρα στο Περιστέρι, ήττα με 3-2 για τον Παναιτωλικό

Προηγήθηκε 0-1, ισοφάρισε σε 2-2, αλλά ηττήθηκε από έναν… παλιό γνώριμο

Την ήττα με 3-2 γνώρισε ο Παναιτωλικός στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο, το βράδυ του Σαββάτου (28/10). Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Παναιτωλικός βρήκε πρώτος γκολ με τον Ντουάρτε, οι Περιστεριώτες γύρισαν το παιχνίδι, ο Λιάβας ισοφάρισε και ο… παλιός γνώριμος Βέργος πέτυχε το 3-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα, δίνοντας το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του.

Ο Παναιτωλικός ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο κι έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Είχε την κατογή κοντά στο 60%, αμυντικά ήταν εξαιρετικός και πρέσαρε ψηλά και κέρδιζε πολλές μπάλες. Παράλληλα είχε σωστή οργάνωση επιθέσεων, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης σε όλους τους αγωνιστικούς τομείς κι έφτασε στο 0-1 με τον Ντουάρτε. Ο Πορτογάλος απείλησε καταρχήν στο 35ο δευτερόλεπτο με τον Ιρεμέκοφ να διώχνει τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή και ύστερα στο 14′, όταν ο Χουάνπι έπαιξε κάθετα για εκείνον όμως από πλεονεκτική θέση δεν έκανε καλό τελείωμα.

Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις μία καλή στιγμή στο 4ο λεπτό με τον Καμαρά, πριν έρθει το 0-1 από τον Παναιτωλικό στο 24′. Μετά από εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Τορεχόν, ο Ντουάρτε έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το γκολ να επικυρώνεται τελικώς από το VAR, καθώς ο Παπαδόπουλος υπέδειξε φάουλ. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο και είχαν μία πολύ καλή ευκαιρία στο 43′ με τον Γιουμπιτάνα, αλλά πλάσαρε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, οι συνθήκες του αγώνα άλλαξαν από νωρίς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ισοφάρισαν με πολύ όμορφο σουτ του Ρομπάιγ έξω από την περιοχή στο 49′. Ο Ατρόμητος πήρε ψυχολογία και τον έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας για την ανατροπή. Ο Ντε Μποκ δημιουργούσε αρκετά ρήγματα και ο Ρομπάιγ ήταν πολύ δραστήριος. Μετά από γέμισμα του 31χρονου στο 58′ ο Κούντε αστόχησε από πλεονεκτική θέση, στο 72′ ο Γάλλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και τελικά ο Ρομπάιγ πέτυχε το 2-1 από κοντά στο 73′, μετά από λάθος διώξιμο του Μπ. Ντουάρτε. Αμέσως μετά (76′) ο ίδιος παίκτης βρέθηκε απέναντι από τον Καπίνο, όμως ο κίπερ του Παναιτωλικού τον «νίκησε».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός αντέδρασε και ρίσκαρε, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 82′ με τον Λιάβα, ο οποίος έκανε όμορφη ενέργεια και με το αριστερό ισοφάρισε. Το ματς πήρε ένα τρελό ρυθμό, χωρίς να έχει φάσεις και το σκορ έδειχνε να μένει στο 2-2. Ωστόσο, στο 90+2′, από σέντρα του Καμαρά, ο Βέργος από κοντά πέτυχε το 3-2, το οποίο -μετά από εξέταση του VAR- ήταν και το τελικό σκορ.

Ατρόμητος (Iλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντρα, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Ντε Μποκ, Εντερ (90+12′ Τσακμάκης), Κούντε (62′ Έρλινγκμαρκ), Γιουμπιτάνα (46′ Βαλένσια), Καμαρά, Ρομπάιγ (79′ Φριτζόνσον), Αντζιέλσκι (62′ Βέργος).
Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (83′ Ντίαζ), Χουάνπι (83′ Ξενιτίδης), Τορεχόν, Φρ. Ντουάρτε (66′ Βοΐλης), Πέδρο.