Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ματσάρα στο Αγρίνιο: Από 0-2 το γύρισε σε 2-2 ο ψυχωμένος Παναιτωλικός

Δια ποδός… του “Φαραώ του Αγρινίου”, ο Παναιτωλικός ανέτρεψε το εις βάρος του 0-2 και πήρε έναν ακόμη βαθμό στην έδρα του, ενώ θα μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Με περίεργη φάση προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο γύρισμα του Νιέτο στον Καπετάνο η μπάλα φαίνεται πως έχει βγει. Τραγικός ο Δημητρόπουλος και οι βοηθοί του, έκαναν “κούρνια” το ματς και απέβαλλαν τους δύο προπονητές!

Ματς που τα είχε όλα έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (27/2) στο Αγρίνιο, με δυνατές μονομαχίες, μπόλικα λάθη στην μεσαία γραμμή, τραγική διαιτησία, με κακό πρώτο ημίχρονο, νεύρα και ανατροπή! Ο Παναιτωλικός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν απειλούταν ιδιαίτερα. Εξάλλου στο παιχνίδι δεν υπήρχε πολύ ενέργεια με τους επιθετικούς και τους τερματοφύλακες να έχουν περισσότερο παθητικό ρόλο, αφού όλες οι προσπάθειες σταματούσαν στους αμυντικούς και των δύο ομάδων.

Σε μία ανύποπτη φάση όμως με τον Νιέτο από αριστερά, η Ξάνθη πήρε προβάδισμα. Ένα λάθος του Μύγα έδωσε δικαίωμα στον Νιέτο να γυρίσει από αριστερά στον Καπετάνο, ο οποίος πλάσαρε για το 0-1. Για την φάση υπάρχουν εκτενή παράπονα από τους γηπεδούχους, επειδή η μπάλα φαίνεται πως έχει περάσει εκτός γηπέδου στο γύρισμα του Νιέτο. Οι αντιδράσεις μάλιστα του Ματζουράκη ανάγκασαν τον Δημητρόπουλο να τον αποβάλλει.

Ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει παρά τις δύο-τρεις ευκαιρίες που είχε και το ημίχρονο βρήκε τους Ακρίτες μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ζαρόπουλος όμως έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Ουάρντα στο 47′ και αμέσως μετά ο Μαρκόφσκι αστόχησε με το κεφάλι από πολύ κοντά. Οι παίκτες του Ματζουράκη πίεζαν, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που έβαλαν το γκολ. Ο Νιέτο έκανε ένα τυφλό γύρισμα, ο Παπαστεριανός βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Κυριακίδη και εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Παναιτωλικού για το 0-2.

Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Σολτάνι και ο Ουάρντα από τα 11 βήματα ήταν ψύχραιμος μειώνοντας το σκορ σε 1-2. Κάπου εκεί αποβλήθηκε και ο Λουτσέσκου μετά από έντονο φραστικό επεισόδιο με μερίδα οπαδών του Παναιτωλικού.

Ο Παναιτωλικός πίεζε εκ νέου και με πολύ πάθος σε όλο το γήπεδο. Ο Κυριακίδης έβγαλε εις πέρας την αποστολή του σε δύο φάσεις και ο Ουάρντα ήταν αυτός που ισοφάρισε με φάουλ από τα αριστερά. Η πορεία της μπάλας και οι κινήσεις των παικτών στην περιοχή μπέρδεψαν τον Ζαρόπουλο που δεν έπεσε σωστά με αποτέλεσμα την ισοφάριση σε 2-2.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός ήθελε πλέον την ολική ανατροπή και έψαχνε ένα ακόμη γκολ για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Καρυπίδη (η μπάλα ξεκάθαρα χτυπά στο χέρι του αλλά δεν μοιάζει να υπάρχει πρόθεση), αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος κι έτσι Παναιτωλικός και Ξάνθη συμβιβάστηκαν στο τελικό 2-2.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (ΕΠΣ Φθιώτιδας)
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάκος, Κέβιν (70′ Κλέσιο), Παπάζογλου (λ.τ. 14′ Βασιλούδης), Μάρκος Πάουλο, Ρουσκουγιέδα (46′ Φερέιρα), Κάπελ, Ουάρντα, Μαρκόβσκι.
Skoda Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Γουάλας, Λισγάρας, Καρυπίδης, Παπαστεργιανός (λ.τ. 80′ Σκούρτης), Φλίσκας, Ορφανίδης (58′ Βασιλακάκης), Λουσέρο, Νιέτο (74′ Ντιμιτρόφ), Σολτάνι, Καπετάνος.
Γκολ: 69′ πεν. & 81′ Ουάρντα / 34′ Καπετάνος, 63′ Παπαστεριανός
Κάρτες: 87′ Μύγας / 24′ Νιέτο, 45+1′ Λισγάρας, 53′ Σολτάνι, 71′ Λουσέρο