Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Κύπελλο: Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι για τον Παναιτωλικό

Ο Παναιτωλικός δε μπόρεσε να σκοράρει στην Θεσσαλονίκη και ο Άρης πήρε την πρόκριση στον τελικό

O Παναιτωλικός κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», αλλά δε μπόρεσε να σκοράρει και, σε συνδυασμό με το 0-1 του Άρη στο Αγρίνιο, οι Θεσσαλονικείς πήραν το «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Τίτορμος του Γιάννη Πετράκη ήταν εξαιρετικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και κράτησε στο «μηδέν» τους γηπεδούχους, το βράδυ της Τετάρτης (6/3).

Ο Άρης μπήκε με όρεξη στον αγώνα, θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και πίεσε αρκετά στο πρώτο τέταρτο. Απείλησε αρχικά με τον Σουλεϊμάνοφ, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε σταδιακά και στο 20′ δημιούργησε προϋποθέσεις για ένα γκολ, αλλά ο Μαυρίας -μετά από εξαιρετική ενέργεια- δε μπόρεσε να βρει σωστά τον Καρέλη. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τον Άρη ν’ απειλεί στο 32′ με τον Σαμόρα, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε σημαντική ευκαιρία στο 38′, με τον Τσάβες να κάνει σημαντική επέμβαση. Ο Τσάβες είπε «όχι» και σε δυνατό μακρινό σουτ του Σουλεϊμάνοφ, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι δεν είχε επιθετικό ρυθμό. Οι δύο ομάδες φύλαγαν τα νώτα τους και μέχρι το 70′ δεν είχαμε τίποτα το αξιόλογο επιθετικά. Ο Χουάνπι απείλησε στο 71′ με σουτ που δεν ανησύχησε τον Κουέστα, ενώ ο Πετράκης ρίσκαρε περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Στο 82′ ήταν καθοριστική η παρέμβαση του Νταρίντα προ του Χουάνπι, ενώ ο Μπρούνο Ντουάρτε έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ (86′). Ο Παναιτωλικός πίεζε για να ισοφαρίσει τη σειρά των αγώνων, αλλά ο Άρης ήταν αυτός που απείλησε στο 88′. Ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, αλλά έχασε το κοντρόλ, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα οι γηπεδούχοι έχασαν μία ακόμα ευκαιρία με τον Νταρίντα.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και ο Παναιτωλικός εν τέλει αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης, όπου πραγματοποίησε φέτος εξαιρετική πορεία.

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι (90’ Ζουλ), Βέλεθ (90’ Ρόουζ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Γκαρθία (60’ Φετφατζίδης), Σαμόρα (79’ Σαβέριο), Μορόν (79’ Ανσαριφάρντ).
Παναιτωλικός: Τσάβες, Μλάντεν (80’ Λομόνακο), Μπρ. Ντουάρτε, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες (80’ Τσιγγάρας), Φρ. Ντουάρτε (61’ Χουάνπι), Καρέλης (61’ Ζοάο Πέδρο), Σενγκέλια (72’ Ντίας).

Πετράκης: «Κάναμε κατάθεση ψυχής»

Υπερήφανος για την ομάδα του δήλωσε ο Γιάννης Πετράκης, μιλώντας στην κάμερα της CosmoteTV, μετά τον αποκλεισμό του Παναιτωλικού. Είπε αρχικά: «Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αλλά όσο περνούσε η ώρα γινόμασταν καλύτεροι και θα μπορούσαμε να πετύχουμε ένα γκολ. Τα παιδιά έκαναν κατάθεση ψυχής, προσπάθησαν πολύ όπως και στο πρώτο παιχνίδι και θα μπορούσαμε να πετύχουμε κάτι» και υπογράμμισε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, αλλά και στον κόσμο που ήρθε και μας βοήθησε. Αισθάνομαι υπερηφάνεια για την ομάδα, να έχουμε την ίδια εικόνα και στα play outs».