Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Κατώτερος των περιστάσεων ξανά ο Παναιτωλικός

Ισοπαλία με τον αδιάφορο Αστέρα Τρίπολης και ακολουθούν δύο δύσκολα εκτός έδρας ματς

Δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης ο Παναιτωλικός το απόγευμα της Κυριακής (28/6) και δυσκολεύει πολύ το εγχείρημά του για παραμονή στην κατηγορία, αφού ακολουθούν δύο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια. Οι Αγρινιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ πολύ νωρίς, ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο, αλλά δε μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, παίρνοντας μόλις έναν βαθμό με το τελικό 1-1 στην έδρα τους.

Οι παίκτες του Χάβου, εμφανώς αγχωμένοι, παρουσιάστηκαν ξανά κατώτεροι των περιστάσεων κι έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσει την Ξάνθη που ηττήθηκε στη Νέα Σμύρνη. Ο Παναιτωλικός μπορεί να μπήκε πιο ορεξάτος, αλλά ο Αστέρας σε μία όμορφη επίθεση που άλλαξε γρήγορα τη μπάλα έφτασε στο 0-1 με τον Μουνάφο (11′). Το 0-1 έριξε στο καναβάτσο τους γηπεδούχους, οι οποίοι άργησαν να επανέλθουν. Στο 30′ οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να κάνουν το 0-2, αλλά ο Λιάβας διόρθωσε άμεσα το λάθος του κι έκοψε τον Φερνάντεθ πριν πλασάρει.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός βελτιώθηκε. Πίεσε ψηλά, έκλεισε σωστά τις γραμμές του και στο 33′ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ρόσα με ωραία κάθετη βρήκε τον Ντάουντα, που πέρασε τον Παπαδόπουλο και σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 1-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για γρήγορο δεύτερο γκολ, αλλά χωρίς επιτυχία.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός δεν δικαίωσε τις προσδοκίες που δημιουργήθηκαν με την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και απειλούσαν την εστία του Παναιτωλικού, ο οποίος αδυνατούσε να ολοκληρώσει φάσεις. Ο Αστέρας έχασε ευκαιρίες στο 71′, το 79′ και το 80′, για να έρθει η πρώτη τελική με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαΐροβιτς στις καθυστερήσεις. Το τελικό 1-1 επανέφερε τον προβληματισμό στις τάξεις του Παναιτωλικού.

Παναιτωλικός: Φερνάντεθ, Κέβιν, Μαλής, Τσιγγάρας (65′ Τζανακάκης), Λιάβας, Ντάλσιο, Ντίας, Ντουάρτε, Ρόσα (84′ Μιμίτο),  Μουνιέ (74′ Λουσέρο), Ντάουντα (74′ Μπαϊροβιτς)
Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Κώτσιρας, Τασουλής, Μουνάφο, Μπελόκ (46′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Ντέλετιτς (89′ Αλάγμπε), Λουίς Φερνάντεθ (46′ Ριέρα), Σίτο (65′ Τζίμας), Κρέσπι (80′ Αλί Μπάμπα).