Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ήττα -ξανά- στα Πηγάδια ο Παναιτωλικός (3-1 η Ξάνθη)

Ακόμη μία ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός, στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής, χάνοντας από την Ξάνθη (3-1) στα Πηγάδια, παρότι είχε προηγηθεί με γκολ του Μαρκόφσκι στο 9ο λεπτό. Τα “καναρίνια” δεν μπορούν να βάλουν… φρένο στην κατηφόρα, με το πρόγραμμα να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο στις επόμενες αγωνιστικές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές για τον Παναιτωλικό, αφού μόλις στο 9ο λεπτό πήρε “κεφάλι στο σκορ” με τον Μαρκόφσκι, έπειτα από ωραία ενέργεια του Βιγιαφάνιες. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, αφού οι Ακρίτες ισοφάρισαν 7 λεπτά μετά με φάουλ του Ντιμιτρόφ, με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Tο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου ήταν εντυπωσιακό, ωστόσο δεν ίσχυσε το ίδιο και για τη συνέχεια. Η γρήγορη ισοφάριση έδωσε τον έλεγχο του αγώνα στην Ξάνθη, η οποία είχε την κατοχή όχι όμως και τις ανάλογες ευκαιρίες. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου βέβαια, ο Παναιτωλικός είχε νέα φάση: Ο Πάουλο από καλή θέση έπιασε το σουτ, όμως ο Τσέναμο μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες κοίταγαν περισσότερο τα νώτα τους, παρά να σκοράρουν. Ωστόσο, Ο Παναιτωλικός σκόραρε ξανά με τον Μαρκόφσκι. Ο Σέρβος επιθετικός του Παναιτωλικού βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και σκόραρε, όμως ο επόπτης σήκωσε -λανθασμένα- τη σημαία του και ακύρωσε το τέρμα του Παναιτωλικού στο 48′. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στην εικόνα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι, όμως, κατάφεραν με -νέα- εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Παπαστεργιανού να γυρίσουν το ματς στο 71′. Λίγο μετά ήρθε και η αποβολή -με τραβηγμένη δεύτερη κίτρινη- του Βιγιαφάνιες, η οποία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Παρά το γεγονός ότι έμεινε με δέκα παίκτες ο Παναιτωλικός προσπάθησε να πιέσει και να βάλει το γκολ που θα του έδινε το βαθμό. Τελικά όμως δεν τα κατάφερε και αντ’ αυτού είχαμε το τρίτο γκολ της Ξάνθης. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι και ο Ερέα με εύστοχη εκτέλεση έκανε το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος.
Ξάνθη: Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο (65′ Κρίστοφερ), Παπαστεριανός, Ερέα, Φλίσκας, Φαρκάς, Καπετάνος (87 Ράνος), Ντιμιτρόφ (58′ Νιέτο).
Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κουτρομάνος (84′ Βασιλείου), Κέβιν, Κούσας, Βιγιαφάνες, Κάπελ (73′ Ρουσκουγιέδα), Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Πάουλο, Μύγας.
Γκολ: 16′ Ντιμιτρόφ, 71′ Παπαστεριανός, 90+2 Ερέα / 9′ Μαρκόφσκι.
Κίτρινες: 69′ Γουάλας / 65′ Βιγιαφάνες.
Κόκκινη: 78 Βιγιαφάνες (δεύτερη κίτρινη).