Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Ήττα στην Κρήτη για τον Παναιτωλικό

Σε δύσκολη θέση τα «καναρίνια»

Την ήττα με 1-0 γνώρισε στην Κρήτη ο Παναιτωλικός από τον ΟΦΗ, το βράδυ του Σαββάτου (20/1). Η ομάδα του Πετράκη παραμένει σε δύσκολη θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Λουίζ Φελίπε πέτυχε το γκολ νίκης για τους Κρητικούς από το 1ο ημίχρονο. Παρά το γεγονός ότι ο Τίτορμος επιχείρησε να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο, είχε κακές επιλογές στην τελική πάσα και δεν τα κατάφερε, μένοντας στους 14 βαθμούς μετά από 19 παιχνίδια.

Οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν το παιχνίδι με αμυντικό προσανατολισμό και μοιραία ο ΟΦΗ είχε την συντριπτική κατοχή μπάλας στο πρώτο 20λεπτο (79%). Ο Παναιτωλικός, όμως, ήταν αυτός που απείλησε πρώτος βγαίνοντας σε δύο αντεπιθέσεις (4′ και 9′), αλλά οι Σενγκέλια και Καρέλης δεν ευστόχησαν. Στο 25′, η πρώτη μπαλιά που πέρασε από τις γραμμές του Παναιτωλικού, έβγαλε τον Θοράρινσον σε θέση βολής και ο Μπρούνο Ντουάρτε τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή. Ο Φελίπε ανέλαβε την εκτέλεση κι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ο Παναιτωλικός άλλαξε νοοτροπία, ανέβασε τις γραμμές του, αλλά δεν απείλησε μέχρι το ημίχρονο. Αντιθέτως ο Φελίπε ήταν αυτός που απείλησε ξανά με κεφαλιά (45+1′).

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δραστήριος, αλλά δεν ήταν παραγωγικός. Είχε την κυκλοφορία της μπάλας μέχρι το 58′, όταν ο προπονητής των γηπεδούχων άλλαξε τα πλάνα του. Δύο λεπτά μετά, μάλιστα, ο Φελίπε λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά ο Μαλής ήταν εκεί για να διώξει. Ο ΟΦΗ έδωσε χώρο στον Τίτορμο και προσπαθούσε να βγει στην αντεπίθεση. Από την άλλη, η ομάδα του Πετράκη προσπαθούσε, αλλά δε μπορούσε να παράξει ευκαιρίες, με εξαίρεση ένα σουτ του Χουάνπι (81′) που πέρασε λίγο άουτ και μία κεφαλιά του Πέδρο στις καθυστερήσεις.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Μπρεσάν, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Αμπάντα (58′ Αποστολάκης), Μπάκου (58′ Μοσκέρα), Τοράλ, Φελίπε (83′ Ντίκο).
Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Σίλβα, Ντουάρτε (75′ Μπακάκης), Μάλης, Μαυρίας, Χουάνπι, Πέρεζ (85′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (46′ Φρ. Ντουάρτε), Λιάβας, Σενγκέλια (66′ Μπουζούκης), Καρέλης (66′ Πέδρο).

Πετράκης: «Δικαιούμασταν κάτι»

Μετά το τέλος του ματς και μιλώντας στην Cosmote TV ο Γιάννης Πετράκης είπε: «Δεν δεχθήκαμε ευκαιρίες. Η προσπάθεια ήταν μεγάλη. Είχαμε ευκαιρίες για να κάνουμε κάποιο γκολ, αλλά έπαιξαν ρόλο οι αποφάσεις στην τελική μας προσπάθεια. Μας αφήνει πίκρα το αποτέλεσμα γιατί νομίζω δικαιούμασταν κάτι».

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google News.