Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Ήττα με κάτω τα χέρια στο Περιστέρι (2-0)

Με δέκα από το 51′ έπαιζε ο Παναιτωλικός

Χωρίς να παλέψει ιδιαίτερα, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε εύκολα από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με 2-0, την Δευτέρα 26 Οκτωβρίου, διαμαρτυρόμενος για το αυστηρό πέναλτι που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Μανούσος (14′) και Κωτσόπουλος (78′) έδωσαν τη νίκη στον Ατρόμητο, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα για 6ο παιχνίδι και αγωνίστηκε με δέκα από το 51′ λόγω αποβολής του Ταχάρ με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά. Απείλησε μόλις στο 8′ με τον Κωτσόπουλο να σουτάρει στη κίνηση και τον Κνετ να σώζει. Στο 12′ ο Ντάλσιο ανέτρεψε τον Ρισβάνη και ο Μανούχος σφύριξε πέναλτι, με το οποίο ο Μανούσος έκανε το 1-0. Οι παίκτες του Χάβου δε μπόρεσαν σε κανένα σημείο ν’ αντιδράσουν, ενώ ο Ατρόμητος, που είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, απείλησε ξανά στο 35′, με τον Σάλομον να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά, αλλά πρόλαβε ν’ απειλήσει μόνο μ’ ένα σουτ του Αριγίμπι στο 49′. Στη συνέχεια ο Ταχάρ αποβλήθηκε και ο Παναιτωλικός περιόρισε τις ελπίδες του, οι οποίες εκμηδενίστηκαν στο 78′, όταν ο Κωτσόπουλος βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή και με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στα επόμενα λεπτά δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο, με εξαίρεση ένα σουτ του Αγκάγιεφ στο 90’…

Ατρόμητος (Κάναντι):Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Γκαλβάο (66′ Τομάσεβιτς), Ρισβάνης, Γούτας, Γκάλο, Σάλομον, Μπουσουλάτζιτς (82′ Χαρίσης), Μανούσος (87′ Ούμπιδες), Χριστοδουλόπουλος (66′ Αγκάγιεφ), Κωτσόπουλος.

Παναιτωλικός (Χάβος): Κνετ, Λιάβας, Βάντερσον (84′ Περέιρα), Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Ταχάρ, Ντάλσιο (84′ Άλβαρεζ), Μάζουρεκ (54′ Τσιγγάρας), Αριγίμπι (68′ Βέργος), Γιάκολις (68′ Μεντόζα), Ντίαζ.