Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ήττα με 2-1 από τον ΠΑΟΚ για Παναιτωλικό στη Θεσσαλονίκη

Άργησε πολύ να μπει στο παιχνίδι της Τούμπας την Κυριακή (11/9) ο Παναιτωλικός και το πλήρωσε με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, τα οποία καθόρισαν την τελική έκβαση του αγώνα. Λάθος του Μύγα στο πρώτο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με γκολ του Μπίσεσβαρ και στο 27′, μετά από πολύ πίεση, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Ροντρίγκες. Μείωσε στο 90+1′ ο Παναιτωλικός με τον Ουάρντα.

Με το… αριστερό μπήκε στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας ο Παναιτωλικός, αφού μετά από λάθος του Μύγα στα 63 δευτερόλεπτα μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Μπίσεσβαρ πλάσαρε για το 1-0. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν με τη φόρα που πήραν από το γρήγορο γκολ και ο Ροντρίγκες απείλησε εκ νέου στο 4ο λεπτό, με τον Κυριακίδη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 9′ με τον Ουάρντα, ο οποίος με εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Γλύκο να απομακρύνει σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αθανασιάδης μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του Κυριακίδη, ωστόσο κόπηκε την τελευταία στιγμή, ενώ επιχειρούσε να σουτάρει. Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 19′ όταν η μπάλα έφτασε στον Κρέσπο, του οποίου το σουτ έδιωξε ο Κυριακίδης, ο οποίος “έσωσε” τον Παναιτωλικό και στο 24′, όταν απέκρουσε κεφαλιά του Μάτος. Στο 27′ όμως ο Έλληνας γκολκίπερ δεν είχε απάντηση. Ο Ροντρίγκες πάσαρε στον Αθανασιάδη, ο οποίος με εκπληκτικό τακουνάκι ξαναβρήκε τον συμπαίκτη του και εκείνος με πλασέ έκανε το 2-0.

Αμέσως μετά, ο Ροντρίγκες έφτασε κοντά στο 3-0, αλλά το σουτ που έπιασε από πολύ πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή του Παναιτωλικού, έφυγε ψηλά άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μάλιστα, ο Αθανασιάδης έχασε μεγάλη ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά, η οποία κατέληξε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη, στο 51′, μετά από γύρισμα του Τζάλμα ο Μπίσεσβαρ εντελώς μόνος του απέναντι στην αντίπαλη εστία, έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Μπίσεσβαρ έχασε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία στο 58′, ενώ στο 65′ ο Παναιτωλικός προσπάθησε να μειώσει, αλλά το πλασέ του Τομανέ από το ύψος της περιοχής, έφυγε άουτ.

Στο 76′ χάθηκε νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά από μπαλιά του Σάχοφ στον Ροντρίγκες, αυτός γύρισε στον Περέιρα, ο οποίος, προ κενής εστίας, δεν μπόρεσε να κάνει σωστά το κοντρόλ και απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα! Ο ίδιος παίκτης στο 79′ εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.

Στο 91′ μετά από λάθος του Βαρέλα, ο Ουάρντα με ωραίο πλασέ μείωσε σε 2-1 για τον Παναιτωλικό, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι στη συνέχεια…

Διαιτητής: Ευάγγελος Κιοτζένης
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ (Πέλκας 83′), Μπίσεσβαρ (Σάχοφ 67′), Τζάλμα, Ροντρίγκες και Αθανασιάδης (Περέιρα 67′).
Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Τσοκάνης, Κούσας, Χαντάκιας, Μύγας (Μουνιός 78), Μάκος, Πάουλο, Ουάρντα, Φερέιρα (Λεντέσμα 46′), Τομανέ και Μαρκόφσκι (Κλέσιο 60′).
Γκολ: Μπίσεσβαρ 2′, Ροντρίγκες 27′-91′ Ουάρντα.
Κίτρινες: 91′ Κάνιας- Μουνιός 80′.