Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Ιστορική πρόκριση του Παναιτωλικού στα ημιτελικά του Κυπέλλου με θρίαμβο επί του ΟΦΗ (3-1)

Στους «4» του θεσμού για πρώτη φορά στην ιστορία τους οι Αγρινιώτες, όπου τους περιμένει ο Άρης…

Ιστορική νίκη-πρόκριση με 3-1 επί του ΟΦΗ πέτυχε ο Παναιτωλικός για το Κύπελλο Ελλάδας, το απόγευμα της Τετάρτης (31/1), περνώντας για πρώτη φορά στην ιστορία του στους «4» του θεσμού, όπου τον περιμένει ο Άρης με φόντο… τον τελικό της διοργάνωσης! Οι Αγρινιώτες είχαν επικρατήσει με 2-1 στην Κρήτη στο πρώτο παιχνίδι και πέτυχαν και δεύτερη νίκη στο Αγρίνιο με 3-1. Ντουάρτε, Χατζηθεοδωρίδης και Πέρεθ τα γκολ για την ομάδα του Πετράκη. Είχε μειώσει σε 2-1 ο Ισέκα.

Πολύ επιθετικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και λίγο έλειψε να προηγηθούν μόλις στο 3ο λεπτό. Τρεις παίκτες του ΟΦΗ μπερδεύτηκαν και δε μπόρεσαν απ’ το… μισό μέτρο να στείλουν τη μπάλα στην εστία του Στεργιάκη. Ο Μαλής έβαλε σωτήριο «stop» με το σώμα του σε σουτ του Μπάκιτς στο 16′, για να έρθει η σειρά του Στεργιάκη (23′) να διώξει την σκαστή κεφαλιά του Νέιρα μέσα από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, αλλά ο Παναιτωλικός άρχισε να ισορροπεί και σιγά σιγά απειλούσε.

Στο 30′ ο Ντίας παραλίγο να σκοράρει με σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα, μετά από άγγιγμα του Μπάουμαν, πήγε στο δοκάρι κι επέστρεψε στα χέρια του κίπερ του ΟΦΗ. Ο ίδιος παίκτης απείλησε με φάουλ στο 35′, ενώ Φελίπε και Μπάκιτς τέσταραν ξανά την ετοιμότητα του Στεργιάκη. Αμέσως μετά, στο 38′, ο Παναιτωλικός με όμορφο συνδυασμό πήρε προβάδισμα. Ο Τορεχόν έβγαλε παράλληλα για τον Πέδρο, αυτός με τακουνάκι έδωσε στον Ντίας κι αυτός στον Φρεντ Ντουάρτε, που με συρτό σουτ έκανε το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ ρίσκαρε, καθώς χρειαζόταν δύο γκολ, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που έφτασε σε νέο γκολ. Σε αντεπίθεση στο 60′, ο Τσιγγάρας μοίρασε στον Λιάβα, αυτός έκανε το γύρισμα στον Φρεντ Ντουάρτε, που ακούμπησε τη μπάλα για τον Χατζηθεοδωρίδη στο δεύτερο δοκάρι κι αυτός από κοντά έκανε το 2-0. Η ομάδα του Πετράκη είχε πλέον μεγάλο πλεονέκτημα πρόκρισης και διαχειριζόταν το παιχνίδι. Τρία λεπτά μετά, βέβαια, παραλίγο να πετύχει γκολ και ο Πέδρο, αλλά ο Μπάουμαν έδιωξε.

Ο ΟΦΗ κατάφερε σε μία ανύποπτη φάση να μειώσει. Στο 72′, με κάθετη πάσα, ο Μπάκιτς βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Ισέκα που πλάσαρε εύστοχα για το 2-1. Οι Κρητικοί συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης και για όποιες ελπίδες τους απέμεναν, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που βρήκε και πάλι γκολ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, σε νέα αντεπίθεση, ο Σενγκέλια έδωσε στον Λιάβα που έστρωσε για τον επερχόμενο Πέρεθ, για να σουτάρει για το τελικό 3-1, σφραγίζοντας την ιστορική πρόκριση για τα «καναρίνια» στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Μλάντεν, Οικονόμου, Μαλής, Ντουάρτε (85′ Σενγκέλια), Τσιγγάρας (85′ Πέρεθ), Χατζηθεοδωρίδης (70′ Μπακάκης), Τορεχόν (70′ Ντουάρτε), Μαυρίας, Ντίας (57′ Λιάβας), Πέδρο.
ΟΦΗ: Μπάουμαν, Βούρος, Μπρεσάν, Θοράρινσον (77′ Λάρσον), Αμπάντα, Μπάκιτς, Γκλάζερ (46′ Ριέρα), Μπάκου (54 Μοσκέρα), Νέιρα (64′ Ισέκα), Τοράλ (64′ Γκαγιέγκος), Φελίπε.