Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ηρωική νίκη για τον Παναιτωλικό, 1-0 τον Ατρόμητο – Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 30′

Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα ο Καρέλης

Τρίποντο τεράστιας βαθμολογικής σημασίας πήρε με ηρωικό τρόπο ο Παναιτωλικός κόντρα στον Ατρόμητο στο Αγρίνιο, το απόγευμα του Σαββάτου (10/2). Οι Αγρινιώτες είδαν τον Καρέλη να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα για φέτος, αλλά στο 30′ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Οικονόμου. Η ομάδα του Πετράκη, με κορυφαίο τον Στεργιάκη που κράτησε με τις επεμβάσεις του το «μηδέν», έφτασε σε μία σπουδαία νίκη και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις.

Πολύ προσεκτικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Ατρόμητο να κερδίζει ορισμένα κόρνερ, τα οποία όμως πέρασαν αναξιοποίητα. Ο Παναιτωλικός είχε υπομονή στο παιχνίδι του και προσπαθούσε με μικρές πάσες να δημιουργήσει συνδυασμούς. Κάτι τέτοιο συνέβη στο 19′, όταν Τορεχόν, Ντουάρτε και Καρέλης συνεργάστηκαν, με τον Τορεχόν να σουτάρει άουτ από πάσα του Καρέλη.

Πέντε λεπτά μετά, ο Ντίας έδωσε στον Πέρεθ που από τον άξονα έδωσε κάθετα για τον Καρέλη. Ο Έλληνας επιθετικός με ωραίο πλασέ στην κίνηση πέτυχε το πρώτο του γκολ για φέτος κι έδωσε το προβάδισμα στα «καναρίνια». Ωστόσο, πάνω που οι γηπεδούχοι άρχισαν να χαμογελούν, στο 29′, ο Οικονόμου αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα μετά από φάουλ στον Έντερ. Μοιραία, λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ ο Πετράκης πέρασε τον Μαλή στον αγώνα.

Ο Παναιτωλικός κατάφερνε να κρατήσει μακριά από την εστία του Στεργιάκη τους αντιπάλους του, ενώ λίγο έλειψε στο 43′ να πετύχει δεύτερο γκολ. Ο Φρεντ Ντουάρτε βρήκε τον Τορεχόν, που έστρωσε στον Μαυρία, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε το σουτ του δεξιού μπακ-χαφ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Αντζιέλσκι πλάσαρε εξ’ επαφής ψηλά άουτ, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 1-1.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν και πίεζαν αρκετά. Μέχρι το 60′ περίπου, δημιουργούσαν επικίνδυνες καταστάσεις στον Παναιτωλικό, που είχε κλειστεί στα καρέ του. Ο Στεργιάκης, όμως, ήταν εκεί όπου χρειάστηκε, ιδιαίτερα δε στη διπλή φάση του 51ου λεπτό, όταν άλλαξε την πορεία της μπάλας σε κεφαλιά του Αντζιέλσκι, η οποία πήγε στο δοκάρι και «στο καπάκι» ο νεαρός τερματοφύλακας είπε «όχι» στον Βαλέντσια!

Από τη συμπλήρωση μιας ώρας, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και μπλόκαραν τον δημιουργικό τόνο του Ατρομήτου. Οι αλλαγές του Πετράκη βοήθησαν πολύ και ο Τίτορμος άρχισε ακόμη-ακόμη ν’ απειλεί, όπως για παράδειγμα με σουτ του Χουάνπι. Από την άλλη, ο Ατρόμητος απείλησε ξανά λίγο πριν το φινάλε με κεφαλιά του Έντερ (86′), αλλά -παρά τα ρίσκα που πήρε- δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και ο Παναιτωλικός πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Μαυρίας (75΄ Χουάνπι), Ντουάρτε, Πέρεζ (76΄ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (36΄ Μαλής), Τορεχόν, Ντίας (69΄ Λιάβας), Καρέλης (68΄ Ζοάο Πέδρο).
Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κιβρακίδης (78΄ Αθανασίου), Τσακμάκης (46΄ Αγκιμπού), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (78΄ Τριμμάτης) Κούντε, Γκονζάλες, Γιουμπιτάνα (67΄ Βέργος), Ρομπάιγ (77΄ Ντιρκς), Αντζιέλσκι, Βαλένσια.

Πετράκης: «Δείξαμε πειθαρχία, συγκέντρωση, θάρρος»

Πολύ χαρούμενος ήταν ο προπονητής του Παναιτωλικού Γιάννης Πετράκης, μιλώντας στην CosmoteTV. Είπε, μεταξύ άλλων: «Είμαι πολύ χαρούμενος που σκόραρε ο Νίκος (σ.σ. Καρέλης). Το χρειαζόταν, το χρειαζόμασταν κι εμείς ως ομάδα. Εύχομαι αυτό να είναι η αρχή και ν’ ακολουθήσουν κι άλλα. Βρεθήκαμε από το 30′ με δέκα παίκτες και θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά, γιατί έδειξαν πειθαρχία, συγκέντρωση, θάρρος και αποφασιστικότητα και το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Αυτή τη νίκη την χρειαζόμασταν πολύ».