Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

“Ήρωας” ο Κυριακίδης – 1-1 ο Παναιτωλικός με τον Ατρόμητο

Έχοντας τον Κυριακίδη σε μεγάλη μέρα, ο Παναιτωλικός έμεινε στην ισοπαλία στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο, στην αυλαία της 13ης Αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Το κρύο απόγευμα της Δευτέρας (7/12) δεν εμπόδισε αρκετό κόσμο να βρεθεί στο γήπεδο μετά από καιρό, για να βοηθήσει τον Τίτορμο να πάρει έναν δύσκολο και σημαντικό βαθμό. Πολλά χαμένα τετ-α-τετ για τους φιλοξενούμενους. Ο Βιγιαφάνιες απάντησε στο γκολ του Μπρίτο.

Καλός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε από τους παίκτες του Ατρόμητου στο 4′ όταν ο Μπαστακός μέσα στην περιοχή γύρισε προς τον Λημνιό, αλλά αυτός έστειλε τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη. Τρία λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός απάντησε με τον Κάπελ μπήκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, συγκρούστηκε με τον Γοδόι, αλλά ο Βοσκάκης έδειξε “παίζεται”.

Νέα μεγάλη ευκαιρία είχε στο 17ο λεπτό ο Ατρόμητος, όταν ο Ναπολεόνι συνεργάστηκε με τον Μπρίτο, βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, αλλά ο Κυριακίδης ακούμπησε όσο έπρεπε τη μπάλα, για να φύγει κόρνερ.

Στο 28′ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει, όταν ο Βιγιαφάνες έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Κάπελ έπιασε μονοκόμματο σουτ, που εξουδετέρωσε εύκολα ο Γκορμπούνοφ. Ένα λεπτό αργότερα οι παίκτες του Δέλλα έχασαν νέα κλασική ευκαιρία με τον Ναπολεόνι να βγαίνει τετ-α-τετ και να προσπαθεί να κρεμάσει τον Κυριακίδη χωρίς επιτυχία.

Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι στον Μαρκόφσκι, σε μαρκάρισμα του Κοντοέ, ωστόσο και πάλι ο Βοσκάκης έδειξε “παίζεται”.

Πολλά κενά ο Παναιτωλικός, καθοριστικός ο Κυριακίδης

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ατρόμητος μπήκε πάλι δυνατά και στο 46′ ο Κούρος γύρισε στον Ουσέρο, ο οποίος έπιασε το πλασέ αλλά ο Κυριακίδης με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το “μηδέν”.

Στο 56′ ο Ναπολεόνι πέταξε στο κενό για τον Μπρίτο, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Κυριακίδη, πλάσαρε την μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού, αλλά αυτή έφυγε πάλι άουτ. Ο Κυριακίδης έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, και μπλόκαρε εύκολα ένα νέο πλασέ του Μπρίτο πέντε λεπτά αργότερα. Ο Βραζιλιάνος όμως ήταν ο νικητής της μονομαχίας στο 65′, αφού μετά από μπαλιά του Ναπολεόνι πλάσαρε όμορφα με το αριστερό για να ανοίξει το σκορ για τον Ατρόμητο.

Άμεση Απάντηση από Βιγιαφάνιες

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, αφού στο 69′ ο Παναιτωλικός βρήκε την ισοφάριση με τον Βιγιαφάνιες. Κάπελ, Μαρκόφσκι και Βιγιαφάνιες συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να κάνει εύστοχο πλασέ για το 1-1.

Από εκεί και πέρα, ο Ατρόμητος συνέχισε να χάνει ευκαιρίες με τον Μπρίτο (69′, 76′) και τον Λημνιό (80′). Το μόνο που έκανε ο Παναιτωλικός ήταν να απειλήσει ξανά με τον Κάπελ (85′), αλλά ο Ολλανδός δεν πλάσαρε σωστά στο τετ-α-τετ με τον Γκορμπούνοφ και έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
Παναιτωλικός (Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Κουτρομάνος (87′ Βασιλείου), Κούσας, Παπάζογλου (72′ Χαντάκιας), Κέβιν, Μάρκος Πάουλο, Μύγας, Βιγιαφάνιες, Κάπελ, Ρουσκουσέδα (78′ Ντάνι Μπεχαράνο), Μαρκόφσκι.
Ατρόμητος (Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Λαζαρίδης, Κούρος, Γοδόι, Ουσέρο, Λημνιός (83′ Μ. Στόιτσεφ), Μπαστακός (72′ Πίτου Γκαρσία), Ούμπιδες, Μπρίτο (90+ Μπάλας), Ναπολεόνι.
Γκολ: 69′ Βιγιαφάνιες / 65′ Μπρίτο
Κίτρινες: 24′ Μαρκόφσκι, 54′ Κούσας, 90+ Χαντάκιας/29′ Γοδόι, 64′ Μπαστακός.