Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Έχασε ξανά με ανατροπή ο Παναιτωλικός, 1-2 ο Ολυμπιακός

Σχεδόν πανομοιότυπο το γκολ της ισοφάρισης του Ολυμπιακού με αυτό της ισοφάρισης του ΠΑΟΚ προ λίγων ημερών

Ο Παναιτωλικός ισοφαρίστηκε απ’ τον Ολυμπιακό με τον ίδιο τρόπο που τον είχε ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ πριν λίγες ημέρες και μάλιστα στο ίδιο λεπτό! Η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης όπως ακριβώς είχε πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και ο ΠΑΟΚ. Ο Φ. Ντουάρτε έβαλε μπροστά τα «καναρίνια», ο Τορεχόν με αυτογκόλ ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό και ο Ελ Κααμπί ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Πασχαλάκης γλίτωσε την ομάδα του από ισοφάριση στο 90+4.

Ο Παναιτωλικός αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό των πολλών αλλαγών, το απόγευμα της Τετάρτης (28/2) στο Αγρίνιο και γνώρισε την ήττα με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα και απείλησαν καναδυό φορές, χωρίς ν’ ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Τσάβες. Ο Ποντένσε με σουτ στο 11′ απείλησε για πρώτη φορά την εστία των «καναρινιών» και ο ίδιος παίκτης στο 18′ πλάσαρε χωρίς δύναμη πάνω στην αγκαλιά του Τσάβες. Αμέσως μετά, ο Μασούρας έχασε σπουδαία ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω, ενώ σημαντική ευκαιρία έχασε και ο Ιμπόρα στο 30′, μετά από στρώσιμο του Ελ Κααμπί. Ο Παναιτωλικός, στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία, έφτασε στο γκολ. Ο Ντίας έδωσε στον Φρεντ Ντουάρτε που με δυνατό σουτ έκανε το 1-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έκανε αλλαγές κι έβγαλε αντίδραση, πιέζοντας περισσότερο. Ωστόσο και πάλι δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός. Η τύχη του χαμογέλασε, όμως, όταν στο 72′, από σέντρα του Ζέλσον Μαρτίνς, η μπάλα βρήκε στον Τορεχόν και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Τσάβες. Εφτά λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Ελ Κααμπί έκλεψε από τον Μαλή, πέρασε τον Τσάβες και πλάσαρε σε κενή εστία, με τον Στάγιτς να μην προλαβαίνει να διώξει τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Ο Παναιτωλικός έχασε σπουδαία ευκαιρία για ισοφάριση στο 94′, αλλά το φάουλ του Σενγκέλια αποκρούστηκε από τον Πασχαλάκη.

Παναιτωλικός: Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίντζε (67′ λ.τρ. Στάγιτς), Μαυρίας, Χατζηθεοδωρίδης (70′ λ.τρ. Τορεχόν), Πέρες, Φρεντ Ντουάρτε, Μπουζούκης (61′ Τσιγγάρας), Καρέλης (67′ Πέδρο) και Σέρχιο Ντίας (61′ Σενγκέλια).
Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ορτέγα, Ρέτσος, Βέζο (90′ Ντόι), Κίνι, Ιμπόρα (59′ Εσε), Τσικίνιο, Καμπράλ (59′ Ζέλσον Μαρτίνς λ.τρ. στο 82′ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε, Μασούρας (59′ Γιόβετιτς) και Ελ Καμπί.