Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Επιτέλους νίκη ο -παθιασμένος- Παναιτωλικός (2-1 τον ΠΑΣ)

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι αγωνιστικές, επικρατώντας με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στην έδρα του. Οι γηπεδούχοι είχαν σε σπουδαία μέρα τον Ρουσκουγιέδα, τον Μαρκόφσκι, τον Κυριακίδη, αλλά και τον Μύγα και πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο, στην προσπάθεια που κάνουν για βαθμολογική και ψυχολογική ανάκαμψη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα στο 3′ της αναμέτρησης όταν σε φάουλ από τα δεξιά η άμυνα του Παναιτωλικού δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Σκόνδρα να μένει ανενόχλητος στο ύψος του πέναλτι, να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια ακόμη ευκαιρία όταν σε κόρνερ από τα δεξιά ο Μιχαήλ και πάλι ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κυριακίδης εντυπωσιακά έδιωξε σε νέο κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους μετά την συμπλήρωση του εικοσάλεπτου και  απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς στο 22′ της αναμέτρησης όταν ο Ρουσκουγιέδα βρήκε ανοιχτό χώρο μπροστά του επιχείρησε το σουτ αλλά ο διεθνής γκολκίπερ της ομάδας του ΠΑΣ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μύγας από δεξιά επιχείρησε μια σέντρα σουτ, η μπάλα κόντραρε, κατευθύνθηκε προς τα δίχτυα αλλά ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 33′ οι παίκτες του Παναιτωλικού ζήτησαν πέναλτι όταν σε σέντρα από τα δεξιά ο Μαρκόφσκι έπεσε στο έδαφος από ένα σπρώξιμο του Σκόνδρα αλλά ο Παπαπέτρου έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Η υπεροχή του Παναιτωλικού καρποφόρησε στο 44′ της αναμέτρησης με ένα τυχερό γκολ. Ο Ουάρντα έκανε την ενέργεια από τα αριστερά και τη σέντρα με τον Τσουκαλά στη γραμμή της περιοχής να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βελλίδη με την μπάλα να παίρνει απίστευτη τροχιά και τον Έλληνα πορτιέρο να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός συνέχισε με φόρα και έχασε δυο καλές στιγμές μέσα σε δυο λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματα του. Στο 46′ ο Μαρκόφσκι έκανε το σουτ από πλάγια με την μπάλα να κοντράρει κάπου και να βγαίνει κόρνερ. Στο κόρνερ από τα δεξιά ο Μάκος πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Μαρκόφσκι να ακουμπάει την μπάλα προ του Βελλίδη και τον Ναδάλες να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 56′ όταν έκλεψαν όμορφα την μπάλα με τον Ρουσκουγιέδα να βγαίνει στην αντεπίθεση, να δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Μαρκόφσκι και ο επιθετικός του Παναιτωλικού με ένα πολύ ωραίο δυνατό σουτ νίκησε τον Βελλίδη για το 2-0.

Ο ΠΑΣ θα μπορούσε να μπει και πάλι στο ματς στο 70′ αλλά ο Κυριακίδης αντέδρασε εξαιρετικά στην κεφαλιά του Ίλιτς, κάτι που έκανε και στο πλασέ του Ηλιάδη στο 83′. Ο ίδιος παίκτης ωστόσο νίκησε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού για το 2-1, με την συμπλήρωση των 90 λεπτών. Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι, με τον Ματζουράκη να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στον πάγκο των “καναρινιών”.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)
ΓΚΟΛ: 43′ Τσουκαλάς (αυτογκόλ), 56′ Μαρκόφσκι/90′ Ηλιάδης
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Παπουτσογιαννόπουλος (87′ Κωνσταντινόπουλος), Παπάζογλου, Πάουλο, Κέβιν, Μάκος, Μύγας, Ουαρντά, Κάπελ (76′ Κόρσενς), Ρουσκουγιέδα (71′ Ρουμπουλάκου), Μαρκόφσκι.
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας (61′ Λίλα), Μιχαήλ, Σκόνδρας, Ναδάλες, Τσουκαλάς (54′ Μανιάς), Κοζορώνης, Ακόστα (76′ Ηλιάδης), Τσάβες, Γιάκος, Ίλιτς.
Κίτρινες: 37′ Κέβιν/22′ Ναδάλες, 45′ Καρανίκας, 83′ Μιχαήλ