Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Επική ανατροπή ο Παναιτωλικός από 0-2 – Έδειξε χαρακτήρα με την Καλλιθέα (3-2)

Για μία ώρα η Καλλιθέα «είχε το πάνω χέρι» – Αντέδρασε ο Τίτορμος κι έκανε επική ανατροπή

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο Αγρίνιο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, μεταξύ Παναιτωλικού και Καλλιθέας, το βράδυ της Τρίτης (5/12). Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί για 60 λεπτά, εκμεταλλεύτηκαν την… ανυπαρξία του Παναιτωλικού και προηγήθηκαν με 0-2. Οι αλλαγές και η γκρίνια της εξέδρας «ξύπνησε» την ομάδα του Πετράκη, που επέστρεψε από το 0-2 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 3-2.

Ο Πετράκης έδωσε χρόνο συμμετοχής στις ρεζέρβες και λίγο έλειψε να το πληρώσει πολύ, καθώς η Καλλιθέα ήταν η κυρίαρχος του αγώνα για 60 λεπτά. Στο πρώτο ημίχρονο είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κι έφτασε στο 0-1 με όμορφο πλασέ του Μουστακόπουλου στο 21ο λεπτό, έπειτα από συρτή εκτέλεση φάουλ του Ματίγια. Ο Παναιτωλικός είχε μόλις… μισή τελική σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τον Ντίας λίγο πριν την ανάπαυλα, ενώ η Καλλιθέα απώλεσε κι άλλες ευκαιρίες με τον Μουστακόπουλο και τον Κυνηγόπουλο.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Ματίγια (50′). υποδέχτηκε ωραία τη μπάλα μετά από κόρνερ, έκανε έναν ελιγμό και πλάσαρε για το 0-2, παγώνοντας εκ νέου τους Αγρινιώτες. Μέχρι το 60′, μάλιστα, η Καλλιθέα είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για το 0-3.

Ο Πετράκης προχώρησε σε αλλαγές και οι παίκτες έβγαλαν αντίδραση. Στο 63′ ο Μαυρίας πέτυχε το πρώτο του γκολ με τον Παναιτωλικό και μείωσε σε 1-2. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους, πίεζαν και είχαν πλέον τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ο Μαυρίας ήταν εξαιρετικός και δημιουργούσε συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις. Τορεχόν (68′), Ντουάρτε (73′) και Πέδρο (75′) έστειλαν προειδοποιητικές βολές, για να έρθει το 2-2 στο 88′. Ο Μαυρίας έβγαλε νέα σέντρα και ο Τορεχόν (με το δεξί) ισοφάρισε στην κίνηση. Τα «καναρίνια» πήραν τα πάνω τους κι έμειναν ψηλά, πιέζοντας για την ολική ανατροπή και δικαιώθηκαν στο 90+1′. Ο Φ. Ντουάρτε εξαπέλυσε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, ο Καρέλης πήρε το ριμπάουντ και με σουτ με το δεξί πέτυχε το 3-2, που ήταν το τελικό σκορ.

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Μλάντεν, Μ. Ντουάρτε, Στάγιτς (76′ Λιάβας), Μαυρίας, Μπουζούκης (57′ Τσιγγάρας), Μπαλντασάρα (63′ Μπελεβώνης), Ξενιτίδης (Φρ. Ντουάρτε 46′), Τορεχόν, Ντίας (46′ Καρέλης), Πέδρο.
Athens Kallithea: Βοσνιάδης, Ουές, Μεχίας, Βλάχος, Μανθάτης (86′ Ρομαό), Ματίγια (61′ Τσιντώνης), Σίλβα (75′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (76′ Λουκίνας), Ντεμέτριους (86′ Ποζατζίδης), Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος.