Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ Γιάνινα – Τιμή στον 19χρονο Άλκη με συγκλονιστικό πανό

Ο ΠΑΣ νικητής στο ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας – Μήνυμα κατά της βίας από τον Τίτορμο

Βήματα προς τα πίσω έκαμε αγωνιστικά ο Παναιτωλικός, που δε μπόρεσε για δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι να πάρει κάτι θετικό. Αντιθέτως, ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τον Τίτορμο (0-1) και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Ο Σνάιντερ πέτυχε το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, η μεγαλύτερη είδηση του αγώνα ήταν το μήνυμα που έστειλε ο Παναιτωλικός κατά της βίας. Το απόγευμα του Σαββάτου (5/2), η ΠΑΕ ανήρτησε ένα συγκλονιστικό πανό στην είσοδο των αποδυτηρίων, στη μνήνη του 19χρονου Άλκη, που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικές αμυντικά, αλλά επιθετικά δε μπόρεσαν να πετύχουν και πολλά. Ο ΠΑΣ μπήκε πιο καλά στο χορτάρι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων για 15 λεπτά. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και προσπάθησαν ν’ απειλήσουν με τον Καρέλη. Μέχρι το ημίχρονο, όμως, δεν είδαμε και πολλά πράγματα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 13′ και στο 45′, αλλά ο Λοντίγκιν ήταν έτοιμος. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Σάλιακα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πιο καλά. Ωστόσο, οι παίκτες του Αναστασίου δεν είχαν επιθετικές εμπνεύσεις και δεν απειλούσαν ουσιαστικά. Ο ΠΑΣ από την άλλη κατάφερε στο 63′ ν’ ανοίξει το σκορ. Ο Καραχάλιος έφτασε ανενόχλητος μέχρι τα καρέ του Μελίσσα, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του, αλλά ο Σνάιντερ πήρε το ριμπάουντ κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στη συνέχεια ο Αναστασίου ρίσκαρε, πέρασε τον Βργκοτς σε θέση φορ (!), ενώ αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Νταγκό κι επέστρεψε ο Ντίας. Ωστόσο, ο Παναιτωλικός δεν βρήκε τρόπους ν’ απειλήσει και το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Κορνέλιους, Λούι, Χουχούμης, Μάλης, Αντούνες, Ντουάρτε (83′ Βργκοτς), Φλόρες (72′ Μάρτενσον), Μεντόσα (56′ Μόρσεϊ), Μπαρμπόσα (72′ Ντίας), Καρέλης (72’Νταγκό).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Στάνκο, Λιάσος, Σνάιντερ (79′ Οικονομόπουλος), Μίνα (58′ Λώλης), Περέα (90’+4′ Παντελάκης).

Συγκλονιστικό πανό για τον 19χρονο Άλκη

Στο πένθος του αθλητισμού λόγω της δολοφονίας του 19χρονου Άλκη στη Θεσσαλονίκη συμμετείχε ο Παναιτωλικός, αναρτώντας ένα συγκλονιστικό πανό (βλ. φωτογραφία παρακάτω) στην είσοδο των αποδυτηρίων. Στο πανό, ο Τίτορμος, που αποτελεί το έμβλημα του Συλλόγου, κρατά στα χέρια του τον 19χρονο Άλκη. Οι δε παίκτες του Συλλόγου, πριν την έναρξη του αγώνα, φορούσαν φανέλες, οι οποίες έφεραν το όνομα του Άλκη.