Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Έμεινε όρθιος στην Καισαριανή, 2-2 με την Κηφισιά

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά ο Παναιτωλικός βρήκε απαντήσεις

Δύο φορές ισοφάρισε την Κηφισιά ο Παναιτωλικός, παίρνοντας εν τέλει σημαντικό βαθμό στην Καισαριανή, το βράδυ της Κυριακής (3/3), στην τελευταία Αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Η Κηφισιά προηγήθηκε δύο φορές με τον Οζέγκοβιτς, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με Πέδρο και Μλάντεν για το τελικό 2-2.

Πιο δραστήριος ξεκίνησε τον αγώνα ο Παναιτωλικός, που για περίπου 5 λεπτά πίεζε την εστία του Αναγνωστόπουλου. Η Κηφισιά ισορρόπησε σταδιακά και άρχισε να έρχεται πιο κοντά στην εστία του Τσάβες. Στο εικοσάλεπτο ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για σπρώξιμο του Οικονόμου στον Οζέγκοβιτς, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση για το 1-0 στο 23′. Ο Παναιτωλικός, έχοντας παράπονα από τον διαιτητή για το πέναλτι, έχασε την ψυχραιμία του και οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι μέχρι την ανάπαυλα, φτάνοντας κοντά στο 2-0. Ο Μενέντεζ στο 45+1′ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ την προσπάθεια του Μπιφουμά στο 45+3′ έδιωξε ο Τσάβες.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά, κυνηγώντας την ισοφάριση. Στο 49′ είχε διπλή ευκαιρία με Ντουάρτε – Λομόνακο, αλλά στο 54′ έφτασε στο γκολ. Ο Λιάβας έβγαλε μόνο του τον Λομόνακο, ο Αργεντινός σούταρε, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε, όμως έστρωσε στον Πέδρο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πριν καλά προλάβει να το… χαρεί, ο Παναιτωλικός βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ. Δύο λεπτά μετά, ο Οζέγκοβιτς ξεχάστηκε στο κέντρο της άμυνας και με κεφαλιά, από σέντρα του Μενέντεζ, έβαλε ξανά την Κηφισιά μπροστά.

Ο Παναιτωλικός ρίσκαρε, ο Πετράκης έβαλε τρεις επιθετικούς στον αγώνα και πίεσε για την ισοφάριση. Ο Ζοάο Πέδρο έφτασε κοντά στο 2-2 στο 76′, αλλά ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε τη μπάλα με υπερένταση στο τετ α τετ. Δύο λεπτά μετά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μλάντεν με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για τον Παναιτωλικό. Λίγο μετά, ο Τσάβες γλίτωσε τον Παναιτωλικό από αυτογκόλ του Πέδρο, ενώ μία ευκαιρία έχασε και ο Καρέλης, χωρίς ωστόσο ν’ αλλάζει το σκορ μέχρι το τέλος.

Κηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Βαφέας, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια (52′ Γιόβαντσιτς), Σολόα, Κρισιούμα, Μενέντες (81′ Τετέι), Μπιφουμά (68′ Κλωναρίδης), Οζέγκοβιτς.
Παναιτωλικός: Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (77′ Καρέλης), Λιάβας (64′ Μαυρίας), Τορεχόν, Τσιγγάρας (72′ Πέρες), Φρ. Ντουάρτε (72′ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι, Ζοάο Πέδρο, Λομόνακο (64΄Σενγκέλια).