Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Έμεινε όρθιος στα Γιάννινα ο Παναιτωλικός

Έχασε τεράστια ευκαιρία στην εκπνοή για να πάρει τη νίκη

Παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε με τον Ντίας και στην εκπνοή λίγο έλειψε να πάρει το τρίποντο, στο ντέρμπι παραμονής με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, το Σάββατο 30 Μαρτίου. Σημαντικός βαθμός για τα «καναρίνια» στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αγχωμένες στο χορτάρι, με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι, παίζοντας κυρίως από τη δεξιά πλευρά. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κόντε με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στη συνέχεια, όμως, δε βρήκαν αρκετούς χώρους για να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Τσάβες. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε τον αγώνα σταδιακά, αλλά στο 25ο λεπτό ο ΠΑΣ βρήκε γκολ. Έπειτα από κλέψιμο του Ροσέρο στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Σόρια, ο οποίος με τη σειρά του βρήκε τον Κόντε και ο τελευταίος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Άρχισαν, μάλιστα, να πατούν περιοχή, όμως οι τελικές προσπάθειες δεν ήταν κατάλληλες ν’ απειλήσουν το Νάγκι μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο ξεκίνημά του. Ο Παναιτωλικός διατηρούσε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει διαδρόμους για την εστία του Νάγκι, αλλά απείλησαν για πρώτη φορά στο 65ο λεπτό με σουτ του Μαυρία. Ο Πετράκης ρίσκαρε με επιθετικό σχήμα και τού βγήκε. Αρχικά είχε την τύχη ο Τζίνο (69′) να πλασάρει άουτ και αμέσως μετά έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ντουάρτε βρήκε το Μαυρία στα δεξιά, ο οποίος με όμορφη σέντρα στα όρια της μεγάλης περιοχής βρήκε τον Ντίας, που με κεφαλιά «ψαράκι» έγραψε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη και ρίσκαραν παίζοντας φουλ επίθεση αμέσως μετά την ισοφάριση. Ωστόσο, δεν απειλούσαν ιδιαίτερα, σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό που ήταν «φωτιά» στις κόντρες. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Οικονόμου έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή σε πλασέ του Τζίμα και στην εξέλιξη της φάσης ο Τίτορμος βγήκε στην αντεπίθεση με τέσσερις παίκτες εναντίον ενός! Ο Φρεντ πλάσαρε εν τέλει με το Νάγκι ν’ αποκρούει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παναιτωλικός σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Το 1-1 παρέμεινε και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Κιάκος, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τζίνο (86′ Ροσάλες), Καραχάλιος, Ριένστρα (71′ Τζίμας), Παμλίδης, Ροσέρο (71′ Μπατίστ), Κόντε.
Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν (56′ Πέρες), Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Τσιγγάρας (66′ Φρ. Ντουάρτε), Χατζηθεοδωρίδης (66′ Λομόνακο), Χουάνπι (86′ Λιάβας), Καρέλης, Ντίας (86′ Μπακάκης).

Πετράκης: «Σα νίκη ο βαθμός»

Μετά το 1-1, ο προπονητής του Παναιτωλικού Γιάννης Πετράκης μιλώντας στη NOVA σχολίασε: «Για εμάς, ο βαθμός αυτός είναι σα να είναι νίκη. Τόσο ο ΠΑΣ όσο κι εμείς είχαμε ευκαιρίες, το αποτέλεσμα το χρειαζόμασταν για τη συνέχεια και η προσπάθειά μας μ’ αφήνει ικανοποιημένο. Δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των ομάδων των playouts. Όλα είναι πιθανό να συμβούν σε οποιοδήποτε παιχνίδι. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί».