Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Αχ! Αυτή η άμυνα… Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός 4-2

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε, ισοφάρισε σε 2-2, αλλά εν τέλει ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, το βράδυ της Δευτέρας (4/1), στο πλαίσιο της 16ης Αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Βιγιαφάνιες, Μαρκόφσκι τα γκολ για τον Παναιτωλικό. Αμπέντ (2) και Πέτριτς (2) τα γκολ για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναιτωλικός με την σέντρα κιόλας του αγώνα (1′) προσπάθησε να απειλήσει με βαθιά μπαλιά του Ουάρντα στον Κάπελ, αλλά ο Ολλανδός δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και να πλασάρει τον Στιλ. Μετά από δυο λεπτά όμως ο Βιγιαφάνιες έγινε αποδέκτης στη μεσαία γραμμή έκανε την επέλαση από τα αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1 (βλ. ΕΔΩ το γκολ του Αργεντινού)

Δεν χάρηκε για πολύ ο Παναιτωλικός

Ο Παναθηναϊκός συνήλθε γρήγορα και μόλις στο 6′ έφερε το ματς στα ίσια, σε μια φάση που θα μπορούσε να είχε κατοχυρωθεί ως οφσάιντ, αφού Πέτριτς και Καρέλης επηρέαζαν τον Κούσα, που έκανε διώξιμο πάνω στον Κλωναρίδη. Αυτός τη γύρισε σωστά στον Καρέλη, ο οποίος έστρωσε στον επερχόμενο Αμπέντ και ο Αλγερινός με σουτ με το εξωτερικό φάλτσο έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δεν φοβόντουσαν το ματς και στο 7′ απείλησαν και πάλι και χρειάστηκε μια εξαιρετική διπλή επέμβαση του Στιλ για να κρατήσει το 1-1. Αρχικά ο Μαρκόφσκι έπιασε το σουτ με τον Άγγλο γκολκίπερ να διώχνει και τον Νάνο να μην απομακρύνει σωστά. Η μπάλα έφτασε στον Βιγιαφάνιες που πάσαρε στον Μάρκος Πάουλο ο οποίος έπιασε έναν “κεραυνό” με τον Στιλ να απογειώνεται και με το δεξί χέρι να διώχνει την μπάλα ενώ αυτή βρήκε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Το τριφύλλι έφτασε στην ανατροπή του σκορ στο 11′. Ο Καρέλης έδωσε κάθετα στον Κλωναρίδη, αυτός “έσπασε” την παγίδα του οφσάιντ, γύρισε παράλληλα προς τον αμαρκάριστο Πέτριτς που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να κάνει το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Άμεση απάντηση και… ημίχρονο

Οι παίκτες της ομάδας του Αγρινίου βγήκαν ξανά στην επίθεση στο 16′ από τα αριστερά με τον Κάπελ να βγάζει την σέντρα και τον Μαρκόφσκι να βγαίνει στην πλάτη του Ταυλαρίδη ξεπερνώντας τον και πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-2.

Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δυο ομάδες να ηρεμούν το παιχνίδι τους για το επόμενο τέταρτο και η επόμενη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο για το τριφύλλι. Ο Αμπέντ βρέθηκε σε θέση βολής, επιχείρησε ένα διαγώνιο πλασέ και ο Κυριακίδης με δύσκολη επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Πέτριτς άλλαξε πολύ ωραία την μπάλα με τον Κλωναρίδη και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία αλλά ο πεσμένος Κυριακίδης έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στον Παναιτωλικό με τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο 37′ με τον Ουάρντα. Ο Αιγύπτιος διεθνής έγινε κάτοχος της μπάλας πλάγια και εντός της περιοχής του Στιλ, αλλά σούταρε άστοχα στην κενή εστία των “πρασίνων”.

Γκολ με το “καλημέρα” του δευτέρου ημιχρόνου

Στην επανάληψη, το “τριφύλλι” κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη του καλή φάση στο 51′, όταν ο Νάνο άλλαξε ωραία με τον Πράνιτς στα αριστερά και ο Κροάτης έκανε μια πολύ ωραία σέντρα προς τον Πέτριτς που βρισκόταν στο ύψος του πέναλτι. Ο 34χρονος φορ έπιασε ένα γυριστό βολέ για το 3-2.

Η πρώτη καλή στιγμή του Παναιτωλικού στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 67′ όταν ο Κάπελ βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε καλό σημείο, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πολύ πάνω από την εστία του Στιλ.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε και πάλι στο 80′ με μια πολύ ωραία έμπνευση του Καλτσά σε φάουλ που είχαν κερδίσει οι πράσινοι από τα αριστερά, σαν κόρνερ. Ο νεαρός επιθετικός εκτέλεσε απευθείας, αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε με τις γροθιές του.

Προσπάθησε ο Τίτορμος – Στις καθυστερήσεις το 4-2

Ο Γιάννης Μαντζουράκης τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία λεπτά, περνώντας στο ματς τον Βασιλείου και τον Καμαρά. Ο Τίτορμος προσπάθησε, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Στιλ, με εξαίρεση την φάση του 90′ με τον Βασιλείου, αλλά ο Στιλ έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.

Οι γηπεδούχοι “κλείδωσαν” τη νίκη στο 92′ με τον Αμπέντ σε όμορφη αντεπίθεση με τον Καλτσά από δεξιά, ο οποίος έκανε επέλαση και γύρισε σε ιδανικό χρονικό σημείο στον Αλγερινό, για το τελικό 4-2.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)
Παναθηναϊκός (Στραπατσόνι): Στιλ, Βέμερ, Τελάντερ, Ταυλαρίδης, Νάνο, Πράνιτς, Εσιέν, Αμπέντ, Κλωναρίδης (63′ Καλτσάς), Καρέλης (83′ Μπεργκ), Πέτριτς (75′ Λαγός).
Παναιτωλικός (Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας (81′ Κουτρουμάνος), Μάκος, Κούσας, Κέβιν (87′ Καμαρά), Παπάζογλου, Μάρκος Πάουλο, Κάπελ, Ουάρντα, Βιγιαφάνιες (79′ Βασιλείου), Μαρκόφσκι.
Γκολ: 6′-92′ Αμπέντ, 11′-51′ Πέτριτς/2′ Βιγιαφάνες, 16′ Μαρκόφσκι.
Κίτρινες: 36′ Εσιέν, 43′ Αμπέντ/63′ Κάπελ, 79′ Μύγας.