Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Άνετη νίκη του Άρη στο Αγρίνιο

Ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, προηγήθηκε σχετικά νωρίς και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, στις καθυστερήσεις του αγώνα

Με σχετική άνεση επικράτησε του Παναιτωλικού ο Άρης στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Κυριακής (14/1). Ο Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν σχετικά νωρίς (19′ Τζούρασεκ) κι έκαναν πολύ καλή διαχείριση του προβαδίσματός τους, φτάνοντας εν τέλει σε ευρεία νίκη. Ο Καπίνο είχε σταματήσει αρκετές προσπάθειες των φιλοξενούμενων, πριν έρθουν τα επόμενα γκολ (78′ Σουλεϊμάνοφ, 90′ Σαβέριο και 90+6′ Ζαμόρα).

Με πολλές απουσίες παρατάχθηκε ο Άρης στο Αγρίνιο, ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Παναιτωλικό. Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ δραστήριοι και ο Φετφατζίδης δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα του Τίτορμου. Ένα εύκολο λάθος στο 19′ οδήγησε στο 0-1, με τον Τζούρασεκ να κάνει συρτό σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής και να νικά τον Καπίνο. Μενέντεζ και Ρόουζ λίγο έλειψε να πετύχουν το 0-2 στο 24′. Ο Παναιτωλικός ανέβασε την αποδοσή του και άρχισε ν’ απειλεί, έχοντας μία καλή ευκαιρία με τον Σενγκέλια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Παρ’ ότι είχε τις γραμμές του ψηλά, απείλησε μόνο με σουτ του Φρεντ Ντουάρτε και στη συνέχεια ο Άρης πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα. Ανέλαβαν την κατοχή και άρχισαν ν’ απειλούν, για να «κλειδώσουν» το τρίποντο. Ο Καπίνο έβγαλε το τετ α τετ του Σουλεϊμάνοφ στο 65′, ο Μαλής απομάκρυνε πάνω στη γραμμή πλασέ του Φατόρε (73′) και ξανά ο Καπίνο έκανε πολύ δύσκολη επέμβαση σε κεφαλιά του Ρόουζ, με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.

Η υπεροχή του Άρη απέφερε καρπούς εν τέλει, με τον Σουλεϊμάνοφ να πλασάρει για το 0-2 στο 78′, απόόμορφη ενέργεια του Φατόρε. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα δύο γκολ σε δύο ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Ο Σενγκέλια είχε δοκάρι με σουτ στο 89′, για να έρθει αμέσως μετά το 0-3 από τον Σαβέριο, ο οποίος έβαλε πολλά φάλτσα στη μπάλα και την έστειλε στη γωνία του Καπίνο. Στην εκπνοή ο Ζαμόρα πέτυχε το 0-4.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας (70′ Μαυρίας), Φρ. Ντουάρτε (63′ Χουάνπι), Πέρες (77′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (70′ Ντίας), Τορεχόν, Καρέλης (63′ Πέδρο), Σενγκέλια.
Άρης (Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ρόουζ, Μπράμπετς, Φεράρι, Ντουκουρέ (57′ Μοντόγια), Τζούρασεκ (57′ Σουλεϊμάνοφ), Παναγίδης (68′ Σαβέριο), Φετφατζίδης (46′ Νταρίντα), Μενέντες (80′ Γκαρθία), Σαμόρα.