Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Άνετη ισοπαλία στην Κρήτη με Πλατανιά – Μπορούσε και τη νίκη

Σχετικά εύκολα κράτησε τον Πλατανιά μακριά από την εστία του ο Παναιτωλικός το απόγευμα της Κυριακής (2/10), με αποτέλεσμα να πάρει μία άνετη ισοπαλία στην Κρήτη, αν και θα μπορούσε να κλέψει το παιχνίδι, ειδικά στα τελευταία λεπτά. Άλλαξε η εικόνα της ομάδας με την είσοδο του Λεντέσμα, μοιραίος ο Μαρκόφσκι που θα μπορούσε στο τέλος να σκοράρει και να δώσει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό και για τις δύο ομάδες. Χωρίς φάσεις και χωρίς ενέργεια στο παιχνίδι τους, Πλατανιάς και Παναιτωλικός δεν πρόσφεραν καθόλου θέαμα στους θεατές του αγώνα, στοχεύοντας περισσότερο στην αμυντική τους λειτουργία, παρά στην οργάνωση παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι είχαν μεν την υπεροχή, αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να γίνουν ουσιαστικοί. Αντίστοιχα, οι παίκτες του Παναιτωλικού δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα.

Ουσιαστικά ο Πλατανιάς πίεσε ελαφρώς από το 25′ έως το 35′ με αποκορύφωμα την φάση του 31′ όταν σε γύρισμα από τα δεξιά ο Μάκος με προβολή έδιωξε την μπάλα κόρνερ, αν και βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση και παραλίγο να βάλει αυτογκόλ. Στο 32′ η κεφαλιά του Γιακουμάκη πήγε πάνω από το δοκάρι, ενώ ένα σουτ του Μπανανά έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι στο 37′.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι δύο ομάδες έγιναν πιο επιθετικές και δημιουργήθηκαν περισσότερες ευκαιρίες. Η πρώτη τελική του Παναιτωλικού καταγράφηκε στο 50′, όταν από εξαιρετική μπαλιά του Ουάρντα, ο Τομανέ δεν βρήκε αρκετά την μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε άουτ. Ο Πλατανιάς απάντησε με γυριστό σουτ του Μανούσου στο 57′, ενώ οι Αγρινιώτες έφτασαν κοντά στο 0-1 στο 59′. Ο Κλέσιο από δεξιά έκανε το γύρισμα, αλλά το σουτ του Ουάρντα μέσα από την περιοχή πέρασε ψηλά πάνω από το δοκάρι. Άλλες δύο φάσεις μέχρι το 61′ (60′ Στανισάβλιεβιτς – 61′ Μάρκος Πάουλο) και ακολούθησαν πολλές διακοπές στο ματς. Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, νευρικότητα και αρκετά λάθη.

Ο Πλατανιάς συνέχισε να έχει την υπεροχή. Υπέρ του η κυκλοφορία της μπάλας, με τον Παναιτωλικό να προτιμά να διαφυλάξει πρώτα το μηδέν στα μετόπισθεν και ακολούθως να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Κυρίως με Ουάρντα από αριστερά ή με τις επελάσεις του Κλέσιο, ο οποίος πραγματοποίησε δυο-τρεις πολύ καλές κούρσες.

Ο Γουνδουλάκης απείλησε για τον Πλατανιά στο 84′ έπειτα από αρκετή ώρα, αλλά η καλύτερη φάση του ματς καταγράφηκε στο 88′ από τον Παναιτωλικό. Ο Σωτηρίου κατάφερε να νικήσει στο τετ α τετ τον Μαρκόφσκι, κρατώντας την εστία του απαραβίαστη. Η είσοδος του Λεντέσμα για τον Παναιτωλικό αποδείχθηκε σωστή επιλογή για τον Ματζουράκη, αφού ο Αργεντινός έκανε καλύτερη δουλειά από τον Φερέιρα. Από δική του πάσα άλλωστε ο Μαρκόφσκι σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να χαρίσει τρίποντο στον Παναιτωλικό.

Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας).
Πλατανιάς (Γ. Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος (65′ Στάθης), Μπανανά, Καρυπίδης, Σκαρντοβέλι, Στανισάβλιεβιτς (82′ Γουνδουλάκης), Γκνιάτιτς, Μενδρινός, Μανούσος, Μουνάφο (65′ Ντίνας), Γιακουμάκης.
Παναιτωλικός (Γ. Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κλέσιο, Κούσας, Μιγκέλ Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μάκος (75′ Καμαβουάκα), Μάρκος Πάουλο, Οσμάρ Φερέιρα (58′ Λεντέσμα), Ουάρντα, Τομανέ, Μαρκόφσκι.
Κάρτες: 30′ Μουνάφο, 80′ Βάντερσον – 16′ Κλέσιο, 62′ Ουάρντα, 84′ Καμαβουάκα.