Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ ο Παναιτωλικός, αλλά ηττήθηκε με 2-1

Η ομάδα του Πετράκη προηγήθηκε με τον Τορεχόν, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ανατροπή πριν το ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα το απόγευμα της Κυριακής (12/11) και με γκολ του Τορεχόν προηγήθηκε 0-1 στο 20′. Οι γηπεδούχοι, όμως, έβγαλαν άμεσα αντίδραση και πέτυχαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, μέτρησαν όμως τα δύο και το αποτέλεσμα ημιχρόνου (2-1) έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Σαμάτα και Ζίβκοβιτς πέτυχαν τα γκολ της ανατροπής για τον ΠΑΟΚ, ενώ είχε προηγηθεί και δοκάρι του Οζντόεφ.

Ο ΠΑΟΚ είχε σπουδαία ευκαιρία με την έναρξη του αγώνα, καθώς ο Σαμάτα δε κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά μόλις στο 2ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν ρυθμό από το ξεκίνημα και με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Οζντόεφ είχαν δοκάρι στο 14ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός όμως ήταν αυτός που προηγήθηκε. Από σέντρα του Ντουάρτε στο δεύτερο δοκάρι, ο Τορεχόν πλάσαρε για το 0-1, αιφνιδιάζοντας τον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι… πείσμωσαν και άρχισαν τις κατά κύματα επιθέσεις. Στο 26′ Κωνσταντέλιας – Σάστρε – Σαμάτα έκρυψαν τη μπάλα και ο τελευταίος ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης σκόραρε και πάλι, αλλά η φάση είχε ξεκινήσει από οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Η ανατροπή δεν άργησε να ολοκληρωθεί για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 36′, ο Ζίβκοβιτς μπήκε στην περιοχή από δεξιά και, με σέντρα – σουτ με το δεξί, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1. Λίγο πριν το ημίχρονο δημιουργήθηκε μία αναταραχή στην περιοχή του Καπίνο, την οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έριξε τον ρυθμό του, έκανε διαχείριση των δυνάμεών του με τον Παναιτωλικό να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, αλλά να μην απειλεί ουσιαστικά. Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τον Παναιτωλικό να παραμένει στους 6 βαθμούς έπειτα από 11 Αγωνιστικές.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ (76’ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (90’ Βιεϊρίνια), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (64’ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (76’ Τόμας).
Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Μαλής (60’ Οικονόμου), Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας (46’ Μαυρίας), Ντουάρτε (83′ Mπελεβώνης), Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (73’ Ντίαζ), Τορεχόν, Σενγκέλια, Πέδρο (74’ Ξενιτίδης).