Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

“Τόπο στα νιάτα” ο Παναιτωλικός που ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό (0-2)

Με ήττα έκλεισε τις υποχρεώσεις του για την Super League 2016-2017 ο Παναιτωλικός, ο οποίος ηττήθηκε στο Αγρίνιο από τον Ολυμπιακό με 2-0, μπροστά σε περίπου 5.000 φίλους του. Παρότι το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, με τον διαιτητή Κατσικογιάννη ωστόσο να χάνει πολλές φορές τον έλεγχο του αγώνα με τις λανθασμένες υποδείξεις του. Τσόρι και Ελιονούσι τα γκολ για τον Πρωταθλητή Ελλάδας. Ευκαιρία σε πολλούς πιτσιρικάδες έδωσε ο Χάβος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και θέλησε από τα πρώτα λεπτά να πάρει τον έλεγχο του ματς. Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά ωστόσο δεν είχαν να επιδείξουν κάτι για τους θεατές, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ρυθμό και πατήματα στον αγωνιστικό χώρο. Κάπου εκεί, στο 18ο λεπτό, ο Καρντόσο έδωσε ενδιαφέρον στον αγώνα. Με όμορφο επιθετικό συνδυασμό με τον Μάριν και τον Ελιονούσι, ο Παραγουανός φορ με σουτ-βολίδα τράνταξε το δοκάρι του Κυριακίδη, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει στον κεραυνό. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Φιγκέιρας έβαλε σωτήρια κόντρα στον Κλέσιο (22′), ενώ ο Κυριακίδης λίγο μετά αντέδρασε σωστά σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκες από τα αριστερά.

Στο 37ο λεπτό ο Καρντόσο, μετά από όμορφη σέντρα από αριστερά, με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα ξανά στο δοκάρι, με τον επερχόμενο Τσόρι να πλασάρει για το 0-1, παγώνοντας τους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειχναν να στέκονται αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και έπαιρναν συνεχώς μέτρα στο γήπεδο. Μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι έχασε πλήρως τον ρυθμό του και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις. Την ίδια ώρα ο Ηπειρώτης ρέφερι Κατσικογιάννης έκανε πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται περισσότερο για μερικά σφυρίγματα που δεν δόθηκαν.

Το δεύτερο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τα δυνατά μαρκαρίσματα και από τα πολλά λάθη των δύο ομάδων στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Στο 79ο λεπτό ο Ολυμπιακός διεύρυνε τη διαφορά σε δύο τέρματα, αφού μετά από ωραίο άνοιγμα του Καρντόσο στον Ντε λα Μπέγια και σέντρα του Ισπανού μπακ από αριστερά, ο Ελιουνούσι με μονοκόμματο δεξί σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα χαμηλά στη γωνία του Κυριακίδη, σκοράροντας το δεύτερο γκολ των Πειραιωτών στο Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη ευκαιρία στο 90′ να πετύχει το γκολ της τιμής. Ο Ρόσα σούταρε έξω από την περιοχή, ο Καπίνο απέκρουσε και ο Κλέσιο στην επαναφορά αστόχησε ολομόναχος, στέλνοντας πολύ ψηλά την μπάλα. Ο Καπίνο είχε ξανά απάντησει στα τελευταία δευτερόλεπτα κόντρα στον Κλέσιο κι έτσι ολοκληρώθηκε το ματς με το 0-2 υπέρ του Ολυμπιακού.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (ΕΠΣ Ηπείρου)
Παναιτωλικός (Χάβος): Κυριακίδης, Κουτρομάνος, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Παπάζογλου (76′ Φεντερίκο Μπράβο), Λόπες, Ρόσα, Κλέσιο, Ρέι (80′ Γιαννιώτης), Βακράκος (64′ Βασιλούδης).
Ολυμπιακός (Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Μαρτίνς (58′ Ανδρούτσος), Ελιουνούσι, Ντομίνγκες (64′ Μπουχαλάκης), Μαρίν (75′ Μανθάτης), Καρντόσο.
Γκολ: – / 37′ Ντομίνγκες, 79′ Ελιουνούσι.