Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ήττα με “τεσσάρα” από τον Ολυμπιακό (4-0)

Ήττα με 4-0 για τα “καναρίνια”

Ο χωρίς κίνητρο Παναιτωλικός ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 από τον Ολυμπιακό το βράδυ της Κυριακής (29/4) στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, για την 29η και πρότελευταία αγωνιστική της Super League. Οι Αγρινιώτες που είχαν αρκετές απουσίες αντιμετώπισαν νωθρά τον Ολυμπιακό και γνώρισαν την ήττα με 4-0 από τους Πειραιώτες. Ρομαό, Φορτούνης και Ανσαριφάρντ (2) τα γκολ για τους γηπεδούχους.

Σαφώς ανώτερος ήταν ο Ολυμπιακός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 στο 8ο λεπτό, όταν ο Μοράρ (από θέση οφσάιντ) σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη. Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια και από το 25′ μέχρι το 38′, πέτυχε τρία γκολ.

Φορτούνης και Μιραλάς συνδυάστηκαν άψογα, ο Βέλγος έκοψε ιδανικά στο ύψος του πέναλτι στον Ρομαό, ο οποίος νίκησε τον Κυριακίδη για το 1-0 στο 25′. Εννιά λεπτά αργότερα ο Ελαμπντελαουί βρήκε τον Μιραλάς, αυτός γύρισε ιδανικά στον Φορτούνη που με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0!

Στο 38′ Χατζισαφί έδωσε για τον Βρουσάι, με τρομερό τακουνάκι ο 19χρονος πέρασε ξανά για τον Ιρανό, που από αριστερά σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ανσαριφάρντ και αυτός απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος και πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό μετά την ανάπαυλα, ο Φορτούνης έκλεψε τη μπάλα και πέρασε τρομερή κάθετη πάσα στον Ανσαριφάρντ, που σε πρώτο χρόνο εκτέλεσε για το 4-0.

Ο Παναιτωλικός απείλησε κυρίως με τον Ρόσα, αλλά ο Χουτεσιώτης βγήκε νικητής σε τέσσερις ευκαιρίες του Βραζιλιάνου (32′, 49′, 84′, 90′)! Ο γκολκίπερ των Πειραιωτών κράτησε απαραβίαστη την εστία του και στο τετ-α-τετ με τον Ντίας στο 64′.

Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας (ΕΠΣ Φθιώτιδας)
Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί (76′ Ίγκορ), Ένχελς, Νικολάου, Χατζισαφί, Ρομαό (58′ Μαρτίνς), Ανδρούτσος, Φορτούνης, Βρουσάι, Μιραλάς (73′ Βέργος), Ανσαριφάρντ.
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μύγας, Μιχάι, Σοάρες, Ρόσα (76′ Βασιλούδης), Μπεχαράνο (66′ Μπράβο), Τσοκάνης, Ντίας (81′ Βακράκος), Φάρλεϊ Ρόζα, Μασουρέκ, Μοράρ.
Γκολ: 25′ Ρομαό, 34′ Φορτούνης, 38′ & 46′ Ανσαριφάρντ / –
Κάρτες: 45′ Ρομαό / 43′ Μύγας, 75′ Ρόσα, 81′ Μπράβο.