Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ξεκούραστη… ήττα στο Κύπελλο από τον Ολυμπιακό

Κακός γι’ ακόμα ένα παιχνίδι ο Παναιτωλικός – Τραυματίστηκε ξανά ο Ματσόλα

Παρ’ ότι ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με πολλούς αναπληρωματικούς, ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να δυσκολέψει καθόλου το έργο του, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0, το απόγευμα της Τετάρτης (20/1), για το Κύπελλο Ελλάδας. Μπρούμα, Βρουσάι και Σισέ τα γκολ της νίκης για τον πρωταθλητή. Αποχώρησε τραυματίας ο Ματσόλα στο 78′.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο. Μπρούμα και Βρουσάι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναιτωλικού, ενώ ο Χασάν απείλησε πρώτος, με το Μελισσά να μπλοκάρει. Λίγο μετά (20′), ο Χολέμπας σέντραρε από τα αριστερά, ο Βρουσάι έστρωσε για τον Μπρούμα και αυτός με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, με νέα κάθετη, ο Μπρούμα απείλησε ξανά, αλλά πλάσαρε άουτ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν, πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφερε ν’ απειλήσει ιδιαίτερα, με εξαίρεση ένα γυριστό του Μαλή, που χρειάστηκε την επέμβαση του Κρίστινσον.

Στην επανάληψη, ο μεν Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του, ο δε Παναιτωλικός δε μπορούσε ν’ απειλήσει. Μέχρι το 65′ δεν υπήρξε κάτι ιδιαίτερο. Τότε όμως ο Ανδρούτσος βρήκε τον Χασάν που έκανε το σουτ, ο Μελίσσας απέκρουσε αρχικά, αλλά ο Βρουσάι σε δεύτερο χρόνο έκανε το 0-2. Ο Ντάλσιο στο 83′ λίγο έλειψε να μειώσει το σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που σκόραρε και πάλι, με τον Σισέ να κάνει το 0-3 στο 85′, έπειτα από φάουλ του Πέπε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Μαλής, Βάντερσον, Τζανακάκης, Περέιρα (70′ Αρσούρα), Τσιγγάρας, Λιάβας, Αλβαρες (59′ Μπαρμπόσα), Γιάκολις, Αριγίμπι (70′ Ντάλσιο), Αζάντι (59′ Ματσόλα, 79′ Μανθάτης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον , Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος, Σισέ, Χολέμπας, Πέπε, Μπουχαλάκης (60′ Σουρλής), Τιάγκο Σίλβα (73′ Κάιπερς), Βρουσάι (73′ Λοβέρα), Μπρούμα (60′ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (68΄Σουντανί).