Βόλεϊ Γυναικών – Ομόνοια Ναυπάκτου: Νίκησε και τον Ακρίτα Καλαμάτας

Ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας η Ομόνοια

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η γυναικεία ομάδα της Ομόνοιας Ναυπάκτου στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Νίκησε τον Ακρίτα Καλαμάτας στη Ναύπακτο με 3-0 σετ και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Καλύτερη η Ομόνοια στο ξεκίνημα, είχε την πρωτοπορία στο σετ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Σταδιακά ο Ακρίτας ανέβαζε την απόδοσή του και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19. Με πολύ καλό σερβίς από την Σιακαβέλλα και με την επιθετική γραμμή να τελειώνει όλες τις μπάλες το σετ πήγε στην Ομόνοια με 25-19. Τελείως διαφορετική η εικόνα στην αρχή του δεύτερου σετ. Η ομάδα της Καλαμάτας είχε το προβάδισμα το οποίο έφτασε στο +5 (10-15) με την Ιωαννίδη να βάζει δύσκολα από τη θέση του σερβίς και λίγο αργότερα εκτοξεύτηκε στο 12-19. Η Ομόνοια δεν το έβαλε κάτω και πιέζοντας με την Τριανταφύλλου στο σερβίς μείωσε σε 18-20, αλλά -το κυριότερο- ξαναβρήκε ρυθμό στο παιχνίδι της κυνηγώντας την ανατροπή. Ο Ακρίτας μπορεί να έφτασε πρώτος στο σετ μπολ στο 23-24, αλλά τα κορίτσια της ομάδας της Ναυπάκτου με ένα σερί τριών πόντων πήραν το σετ με 26-24.

Δραματικό σε εξέλιξη και πολύ όμορφο παιχνίδι στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο. Το μικρό προβάδισμα της Ομόνοιας στο ξεκίνημα εξαφανίστηκε στο 11-11 και οι ομάδες χρειάστηκε να περάσουν από 13 ισοπαλίες για να γίνει το σκορ 23-23. Πιο ψύχραιμη και τυχερή η Ομόνοια στο τέλος, παρά τον τραυματισμό της Τούφα στο 20-21, κατάφερε να πάρει το σετ με 25-23 και μαζί τη νίκη με 3-0 σετ.

Στη βαθμολογία πρώτος εξακολουθεί να είναι ο Απόλλωνας με 21 βαθμούς. Δεύτερος πέρασε ο Ερυθρός Αστέρας μετά την επεισοδιακή του νίκη επί της ΕΑΠ με 3-2 σετ με 17 βαθμούς. Τρίτη η ΕΑΠ με 16 βαθμούς με το Λουτράκι τέταρτο με 15 βαθμούς. Η Ομόνοια συγκατοικεί στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με την Αρχαία Ολυμπία έχοντας 9 βαθμούς. Έβδομος ο Ακρίτας Καλαμάτας με 6 και ακολουθούν Ολυμπιάδα με 5, Ναύπλιο με 4 και Σπαρτιατικός με 3 βαθμούς.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Τσακανίκας): Πατακοπούλου, Ντότσι, Τριανταφύλλου, Σκούνα, Σιακαβέλλα, Σχίζα, Μπαλή, Νάκη, Καμουτσή, Γάσπαρη, Φλέσσα, Τούφα, Σφήκα.
ΑΟ Ακρίτας Καλαμάτας (Δημητρακόπουλος): Μπουζέα, Μπότη Κ., Σάββα, Φωτεινάκη, Μπέτσικα, Μπαστάκου, Ιωαννίδη, Μπότη Θ., Αναστασίου, Μπούνα, Τσατούμα, Γεωργιοπούλου.

Δεύτερο συνεχόμενο κρίσιμο παιχνίδι για την Ομόνοια αυτή την Κυριακή (8/12). Θ’ αντιμετωπίσει στο κλειστό της Ναυπάκτου, στις 15.00, τον Σπαρτιατικό σ’ ένα παιχνίδι με σπουδαίο βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες.