Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

«Βυθίστηκε» ο Παναιτωλικός, που ηττήθηκε στο Βόλο

Ήττα με 3-1 και αντιμέτωπος με απ’ ευθείας υποβιβασμό ο Τίτορμος

Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας υποχώρησε ο Παναιτωλικός μετά την ήττα από το Βόλο (3-1) το μεσημέρι του Σαββάτου (10/4). Οι παίκτες του Δέλλα γι’ ακόμα ένα παιχνίδι δε μπήκαν συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 3′ ο Ριένστρα έκανε το 1-0, ενώ το 2-0 πέτυχε ο Μπουένο στο 13′. Ο Τίτορμος αντέδρασε και μείωσε με τον Βέργο στο 37′, αλλά πριν καν κλείσει το ημίχρονο, στο 43′, οι γηπεδούχοι έχασαν ξανά το μαρκάρισμα του Μήτογλου, ο οποίος έκανε το 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Βόλος, παρ’ ότι αδιάφορος και… χαλαρός πέτυχε δύο γκολ σε 13 λεπτά κόντρα στον τραγικό Παναιτωλικό. Μόλις στο 3′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Τα «καναρίνια» δεν κατάφεραν ν’ απομακρύνουν σωστά ένα από τα γεμίσματα του Βόλου και ο Ριένστρα με «βολίδα» άφησε… άγαλμα τον Κνετ για το 1-0. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 11′, μετά από κόρνερ, ο Νίνης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ταχάρ θέλησε να τον κοντράρει όμως η μπάλα βρήκε στο χέρι του και αρχικά ο Σιδηρόπουλος καταλόγισε φάουλ. Υστερα από έλεγχο στο VAR υπέδειξε το πέναλτι, με τον Μπουένο να κάνει το 2-0 στο 13′.

Οι παίκτες του Δέλλα άρχισαν να ξυπνούν και πίεζαν ψηλά, με αποτέλεσμα στο 15′ να χάσουν ευκαιρία με τον Ταχάρ, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Ο Τίτορμος συνέχισε να πιέζει, ενώ ο Βόλος έβγαινε σε αντεπιθέσεις, με τον Περέα. Στο 37′, τα «καναρίνια» μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Έπειτα από χέρι του Περέα ο Τίτορμος πήρε πέναλτι, την εκτέλεση την ανέλαβε ο Βέργος για το 2-1, ενώ ο Τίτορμος -λίγο μετά- άγγιξε την ισοφάριση, όταν ο Φεράρι έδιωξε προ Ντίας – Βέργου που ήταν μόνοι τους στη μικρή περιοχή. Οι ελπίδες του Παναιτωλικού χάθηκαν στο 43′. Η άμυνα δεν αντέδρασε καθόλου σε εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων και ο Μήτογλου από κοντά έκανε το 3-1.

Στην επανάληψη, ο Τίτορμος προσπάθησε να μειώσει εκ νέου, έχασε αρκετές ευκαιρίες, ενώ οι γηπεδούχοι στο 67′ απείλησαν με τον Σάντος. Μετά το 70′ ο Παναιτωλικός ρίσκαρε, πήρε μέτρα στον χώρο, αλλά η δυστοκία του τον απογοήτευσε ξανά. Ο Ντάλσιο στο 71′ βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, αλλά ο Φεράρι και ο Κλέιμαν του είπαν διπλό «όχι». Ο Καρέλης βρέθηκε πολλές φορές σε θέση βολής, αλλά τα σουτ του ήταν άστοχα. Ο Βέργος στο 86′ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν και το 3-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Βόλος: Κλέιμαν, Τέκιο, Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Νίνης, Μπαρτόλο (74′ Κιάκος), Κρητικός (84′ Σάντσεζ), Μπουένο (57′ Σάντος), Περέα
Παναιτωλικός: Κνετ, Μεντίνα (53′ Ντάλσιο), Κασαραλίδης (53′ Μανθάτης), Τσότσαλιτς, Περέιρα (74′ Φρεντ), Εντινγκά, Ταχάρ, Ντίας, Αριγίμπι (74′ Γιάκολις), Μεντόσα (53′ Καρέλης), Βέργος