Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Βελτιωμένος με ΟΦΗ, αλλά πάλι ηττήθηκε

Τρία δοκάρια είχαν τα «καναρίνια» που τελικά πέτυχαν γκολ στο… δικό τους τέρμα

Παρ’ ότι παρουσιάστηκε βελτιωμένος κόντρα στον ΟΦΗ, ο Παναιτωλικός δεν απέφυγε την ήττα (0-2), το απόγευμα του Σαββάτου (13/5). Οι Αγρινιώτες έκλεισαν τη χρονιά με ακόμα μία ήττα στα playouts. Αν και είχαν σπουδαίες ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, τελικώς το γκολ που πέτυχαν ήταν… στη δική τους εστία, με τους Κρητικούς να πετυχαίνουν δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι δύο ομάδες, χωρίς να έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον, έπαιξαν ελεύθερα και απέδωσαν όμορφο ποδόσφαιρο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ελαφρώς καλύτερα, αλλά οι παίκτες του Αναστασίου σταδιακά πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Με πρωταγωνιστή τον Μπουζούκη, δημιουργούσαν ευκαιρίες με κορυφαία την κεφαλιά του Στάγιτς στο 43′, αλλά η μπάλα πήγε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Προηγουμένως ο ΟΦΗ είχε απειλήσει με τον Λάρσον και τον Ντίκο, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Καρέλη (49′) να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μλάντεν. Είκοσι λεπτά μετά, ο Έλληνας στράικερ είχε νέο δοκάρι, με κεφαλιά από στημένη φάση. Οι αλλαγές άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα, με τον ΟΦΗ να φτάνει τελικώς στο γκολ από λάθος του Γκρατερόλ (85′). Ο Λάρσον έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Χουχούμη, ο Γκρατερόλ γλίστρησε και δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα που κατέληξε στην εστία του (0-1). Στις καθυστερήσεις έγινε το 0-2 σε αντεπίθεση του ΟΦΗ. Ο Λάρσον έπαιξε για τον Μπιφουμά που βρήκε όμορφα τον Γκρόνινγκ, εκείνος απέφυγε τον Γκρατερόλ και σε κενή εστία πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Χουχούμης, Λάρσον, Μλάντεν, Στάγιτς, Ξενιτίδης (79΄Ξενιτίδης), Τσιγγάρας (73΄Νικολάου), Μπουζούκης (64΄Ντουάρτε), Ντίας, Βοΐλης (79΄Σενγκέλια), Καρέλης (79΄Ζοάο Πέδρο).
ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Χριστογεώργος, Διαμαντής, Γιοχού, Γιαννούλης (60΄Μπιφουμά), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Λάρσον, Θοράρινσον (76΄Μαρινάκης), Μπάκιτς (76΄Αποστολάκης), Φελίπε (86΄Φαλατάχ), Ντίκο 976΄Γκρένινγκ).