Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Βαριά ήττα στην Τούμπα για τον Παναιτωλικό

Εύκολο… 5-0 για τον ΠΑΟΚ

Ο… κατήφορος συνεχίζεται για τον Παναιτωλικό, ο οποίος γνώρισε βαριά ήττα στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ την Κυριακή 31 Ιανουαρίου, στην Τούμπα. Η ομάδα του Δέλλα έπαιξε μόνο… 40 λεπτά στον αγώνα και γνώρισε βαριά ήττα με 5-0, με τα τέσσερα από αυτά να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο. Μέσα σε 21 αγωνιστικά λεπτά, ο Παναιτωλικός δέχτηκε 4 γκολ (από το 40′ έως το 61′). Μουργκ, Σβαμπ, Τζόλης και Σφιντέρσκι (2) τα γκολ για τους γηπεδούχους.

Ο Παναιτωλικός δυσκόλεψε τους γηπεδούχους για 40 λεπτά, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε ολοκληρωτικά. Ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 25′, με τον Σφιντέρσκι, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση, όμως ενστικτωδώς ο Κνετ είπε «όχι» στον Πολωνό επιθετικό. Ο Παναιτωλικός πίεζε καλά στην κατοχή του ΠΑΟΚ, ο οποίος όμως βρήκε τρόπο με τον Σφιντέρσκι να μπει στην περιοχή και να φτάσει στο 1-0. Ο Πολωνός έδωσε όμορφα στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος βρήκε τον Τόμας Μουργκ και στο 40’ οι παίκτες του Γκαρσία έκαναν το 1-0.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ήταν απλά… ανύπαρκτος στον αγωνιστικό χώρο. Ο Σοάρες έκανε ό,τι ήθελε και δημιουργούσε δύσκολες καταστάσεις, για να “φτιάξει” το 2-0 από τον Σβαμπ (51’) και το 3-0 από τον Τζόλη (57΄). Λίγο μετά, ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε τέταρτο τέρμα, αφού στο 61’ ήταν η σειρά του Ελ Καντουρί να βρει τον Σφιντέρσκι, ο οποίος έκανε το 4-0. Σχεδόν με τη συμπλήρωση του 90λέπτου, από νέα ασίστ του Ελ Καντουρί, ο Πολωνός έφτασε τα εννιά γκολ στο πρωτάθλημα διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ινγκασον, Βαρέλα, Περέιρα, Αουγκούστο (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μουργκ, Α. Ζίβκοβιτς (65’ Ουάρντα), Τζόλης (65’ Λάμπρου), Σφιντέρσκι.
Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Τζανακάκης, Μάλης, Τσότσαλιτς, Περέιρα, Ταχάρ (62’ Λιάβας, 75’ Ντάλσιο), Αρσούρα (62’ Μάσουρεκ), Μπαρμπόσα (67’ Μανθάτης), Τσιγγάρας, Αριγίμπι, Ντίας (66’ Βέργος).