Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Τρομερός Παναιτωλικός, νίκησε με ανατροπή την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (1-2)

Ιστορική νίκη για τον Τίτορμο, που πήρε τρεις «χρυσούς» βαθμούς κόντρα στην Ένωση

Την έκπληξη κόντρα στην ΑΕΚ έκανε ο Παναιτωλικός, πετυχαίνοντας ιστορική νίκη στο ΟΑΚΑ (1-2) και μάλιστα με ανατροπή, το βράδυ της Κυριακής 16 Ιανουαρίου 2022. Οι Αγρινιώτες, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (Ανσαριφάρντ 44′), βρήκαν τον τρόπο να κάνουν μία επική ανατροπή και να φτάσουν σ’ ένα σπουδαίο και ιστορικό «διπλό». Ο Καρέλης ισοφάρισε αρχικά (78′) και ο Μεντόσα με ένα απίστευτης ομορφιάς γκολ (στο 84′) πέτυχε την ανατροπή για το 1-2.

Οι γηπεδούχοι είχαν ρυθμό και ένταση στο πρώτο ημίχρονο. Είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν είχαν σωστές τελικές επιλογές. Ο Παναιτωλικός ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός, δεν άφηνε χώρους και μοιραία δεν δημιουργήθηκαν πολλές φάσεις. Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 25′, με σουτ του Μάνταλου, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η Ένωση απείλησε ξανά με τον Τζαβέλλα στο 32′, αλλά ο Μελίσσας μπλόκαρε εύκολα, με τον Παναιτωλικό να μην απειλείται ιδιαίτερα.

Στο 37′, ο Μάνταλος πάσαρε στον Ανσαριφάρντ, αλλά ο Μελίσσας ήταν σε ετοιμότητα, ενώ ένα σουτ του Μπαρμπόσα τρία λεπτά μετά εξουδετέρωσε ο Τσιντώτας. Η ομάδα του Γιαννίκη προηγήθηκε σχεδόν με τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ανσαριφάρντ έφυγε στην κόντρα από μπροστινή μπαλιά του Μάνταλου, μπήκε στην περιοχή και με όμορφη ενέργεια πλάσαρε για το 1-0.

Η Ένωση στην επανάληψη θέλησε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, για να «κλειδώσει» το ματς, χωρίς επιτυχία. Φάουλ του Τζαβέλλα στο 48′ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, ενώ λίγο μετά ο Μελίσσας είπε νέο «όχι», αυτή τη φορά στον Γκαρσία. Οι γηπεδούχοι έχασαν ρυθμό κι έκαναν διαχείριση του σκορ, αφού και ο Παναιτωλικός δεν απειλούσε. Οι αλλαγές του Αναστασίου, όμως, άλλαξαν τα δεδομένα.

Αρχικά ο Μελίσσας έκανε καίρια απόκρουση σε σουτ του Τσούμπερ (77′), για να έρθει η ισοφάριση στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Καρέλη. Ο Μεντόσα έδωσε στο χώρο και ο Έλληνας στράικερ έφυγε μόνος του, πλάσαρε ψύχραιμα κι «έγραψε» το 1-1. Η ΑΕΚ κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ, για να φτάσει στη νίκη. Όμως, ο Παναιτωλικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με εξαιρετικό σουτ του Μεντόσα (84′) έξω από την περιοχή, οι Αγρινιώτες έκαναν το 1-2 και πήραν σπουδαίο τρίποντο στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μοχαμαντί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Σβάρνας (80′ Ρότα), Σιμόες (88′ Κοσίδης), Λε Ταλέκ (80′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία (65′ Τσούμπερ), Άμραμπατ (88′ Γέβτιτς), Ανσαριφάρντ.
Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Χουχούμης, Κορνέλιους, Βργκοτς, Λούι, Φλόρες, Αντούνες (64′ Μάρτενσον), Μεντόσα (85′ Τσιγγάρας), Ντουάρτε (85′ Μαλής), Μπαρμπόσα (69′ Μόρσεϊ), Βέργος (69′ Καρέλης)

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google News.