Τον διέλυσε ο ΟΦΗ στο Αγρίνιο (0-4)!

Όλα πήγαν λάθος για τα «καναρίνια»

Μία ολοκληρωτική και ταυτόχρονα ταπεινωτική ήττα υπέστη από τον ΟΦΗ ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Δευτέρας (9/1). Οι φιλοξενούμενοι έστησαν… Κρητικό γλέντι κι επικράτησαν με 0-4 σε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του Παναιτωλικού επί Αναστασίου. Ντίκο (2), Τοράλ και Τσιλιανίδης τα γκολ. Με μόλις 3 τελικές ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Παναιτωλικός!

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ καλά στον αγώνα, σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό που έδειχνε ανήμπορος! Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και δικαιώθηκαν με γκολάρα του Ντίκο (27′), ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με εντυπωσιακό ψαλιδάκι! Το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός όχι μόνο δεν βελτιώθηκε, αλλά παρουσιάστηκε ακόμα χειρότερος. Στο 51′ οι Κρητικοί άγγιξαν το 0-2, με τον Νέιρα να έχει δοκάρι. Ό,τι δεν πέτυχε ο Αργεντινός, το έκαμε ο Ντίκο (52′), έπειτα από όμορφη συνεργασία με τον Τοράλ.

Ο Παναιτωλικός δεν αντέδρασε ποτέ και ο ΟΦΗ έφτασε στο 0-3 με τον Τοράλ. Ο Γκερέρο έχασε σημαντική ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αλλά το «κερασάκι στην τούρτα» για το τελικό 0-4 έβαλε ο Τσιλιανίδης δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα…

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης (71΄Λιάβας), Μλάντεν, Μάλης (71΄Πέδρο), Χουχούμης, Ξενιτίδης (46΄Κολοβός), Φλόρες, Ντίας, Σενγκέλια (78΄Μάρτενσον), Καρέλης, Νταγκό (60΄Χατζηθεοδωρίδης).
ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο (76΄Περέα), Ντιουσέ, Μπαλογιάννης (70΄Θοράρινσον), Τοράλ (76΄Γκερέρο), Νέιρα (70΄Τσιλιανίδης), Ντίκο (85΄Τζου)