Θετική εμφάνιση και σημαντικός βαθμός στη Λάρισα για τα «καναρίνια»

Ο Βέργος το γκολ του 1-1 στο Αλκαζάρ

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή πήρε ο Παναιτωλικός, ο οποίος βέβαια έχασε έδαφος στη βαθμολογία, καθώς ο ΟΦΗ κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον προσπέρασε. Με το 1-1 στη Λάρισα, όμως, ο Τίτορμος κράτησε τους Θεσσαλούς στην τελευταία θέση. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ορεξάτοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν πολύ καλός στην επανάληψη και ισοφάρισε με τον Βέργο το γκολ του Ντουρμισάι, παίρνοντας την ισοπαλία. Έπιασε πέναλτι ο Κνετ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα παίζοντας κυρίως από αριστερά. Μόλις στο 8ο λεπτό είχαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, καθώς καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Καρασαλίδη μετά από τακουνάκι του Πινακά. Ο νεαρός φορ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Κνετ έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία κι έδιωξε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα (12′) ο Παναιτωλικός είχε σημαντική ευκαιρία με τον Εντινγκά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ μετά από φάουλ.

Η Λάρισα ήταν ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο μισάωρο. Οι εσωτερικές αλλαγές του Δέλλα, όμως, ανέτρεψαν τις ισορροπίες και ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Τα «καναρίνια», μάλιστα, σημείωσαν κι ένα γκολ με τον Βέργο, που όμως ακυρώθηκε γιατί ο Έλληνας επιθετικός ήταν εκτεθειμένος. Και πάνω που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα μείνει στο 0-0, ο Ντουρμισάι με όμορφη ενέργεια μέσα στην περιοχή του Κνετ έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη, ο Τίτορμος μπήκε αποφασισμένος. Πρέσαρε ψηλά και η πίεση απέφερε καρπούς στο 50ο λεπτό. Ο Μεντόσα έπαιξε κάθετα για τον Βέργο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-1. Ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά και στην πλήρη ανατροπή στο 60′, όταν ο Μεντόσα έψαξε ξανά τον Βέργο, ο Ναγκί ήταν εξουδετερωμένος, αλλά ο Μαξιμένκο έδιωξε πριν ο Βέργος πλασάρει σε κενή εστία.

Η ΑΕΛ ρίσκαρε στη συνέχεια, παίζοντας πιο επιθετικά, ενώ έφτασε πολύ κοντά στο 2-1 με Ακούνια και Μπέρτο, χωρίς όμως επιτυχία. Ο Δέλλας πέταξε στον αγωνιστικό χώρο το Μαλή και ήλεγξε αρκετά τον ρυθμό δυσκολεύοντας τους γηπεδούχους μέχρι το τέλος του αγώνα, αφού δε μπορούσαν ν’ απειλήσουν ουσιαστικά. Αντιθέτως, λίγο έλειψε ο Βέργος να κάνει το 1-2 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

ΑΕΛ: Ναγκί, Μπέρτος, Στίφλερ, Μαξιμένκο, Πινακάς (67′ Μουκάντζο), Μπεν Χάτιρα (87′ Γκράουρ), Κολομπίνο, Χουσίνο (46′ Ηλιάδης), Ακούνια, Γιακιμόφσκι (84′ Τσόσιτς), Ντουρμισάι (84′ Νούνιτς).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Τσιγγάρας, Τσότσαλιτς, Περέιρα, Καρασαλίδης, Εντιγκά (86′ Ντάλσιο), Ταχάρ, Ντίας, Μεντόσα (86′ Μανθάτης), Αριγίμπι (73′ Μαλής), Βέργος