Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Τεράστια νίκη με ανατροπή στο Περιστέρι για τον Παναιτωλικό (1-2)

Βέργος και Ζεστέντ τα γκολ της πρώτης φετινής νίκης

Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Παναιτωλικός στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου (1-2), την Κυριακή (19/9) το απόγευμα. Βέργος και Ζεστέντ ήταν οι «χρυσές» αλλαγές του Αναστασίου κι έδωσαν το πρώτο φετινό τρίποντο στον Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Στρούγγη, αλλά ο Τίτορμος αντέδρασε και με ανατροπή έφυγε από το γήπεδο με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 83′ είχε αποβληθεί ο Μπεντινέλι.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά και άρχισε να πιέζει την εστία του Ροντρίγκεζ. Μόλις στο πεντάλεπτο, ο Παπαδόπουλος έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του κόντραρε. Οι γηπεδούχοι πίεζαν και ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί με στημένες μπάλες που είχαν. Μετά το δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και απείλησε με τον Καρέλη δύο φορές, ιδιαίτερα δε στο 18′, όποτε σούταρε ψηλά άουτ. Ο ρυθμός είχε πέσει και ο Ατρόμητος απειλούσε κυρίως με στατικές μπάλες. Στο 44′ ο Ατρόμητος με ακόμα μία στημένη μπάλα έφτασε στο 1-0. Ο Στρούγγης «νίκησε» Κορνέλιους και Ροντρίγκες κι έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος άλλαξε στυλ παιχνιδιού. Περίμενε τον Παναιτωλικό στα μετόπισθεν, συνεπώς ο Τίτορμος άρχισε ν’ ανεβάζει τις γραμμές του. Με τις αλλαγές του Αναστασίου έγινε πιο απειλητικός και στο 62′ λίγο έλειψε να γίνει το 1-1, αλλά ο Παπαδόπουλος έκοψε τον Μόρσεϊ τελευταία στιγμή, παραχωρώντας κόρνερ. Από το κερδισμένο κόρνερ, βέβαια, ο Παναιτωλικός έφτασε στην ισοφάριση. Με… τρεις κεφαλιές μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Βέργο που έκανε το 1-1 (72′).

Ακριβώς μετά τη σέντρα, ο Κουλούρης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά πλάσαρε άουτ σε μοναδική ευκαιρία για τον Ατρόμητο να πάρει άμεσα κι εκ νέου το προβάδισμα. Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, όμως, λίγα λεπτά μετά, στο 83′. Ο Μπεντινέλι πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα, για ισάριθμα φάουλ στον Ντίας και ο Ατρόμητος έμεινε με 10 παίκτες. Ο Τίτορμος βγήκε μπροστά και κυνήγησε την ολική ανατροπή, κάτι που κατάφερε στο 90′ με προβολή του Ζεστέντ, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναιτωλικού.

Στα λεπτά των καθυστερήσεων, ο Παναιτωλικός είχε ευκαιρίες με τους Ντουάρτες και Τσιγγάρα να φτάσει και σε τρίτο γκολ. Ο Ατρόμητος σκόραρε στις καθυστερήσεις με τον Στρούγγη, έπειτα από κακή έξοδο του Ροντρίγκες, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR κι έτσι τα «καναρίνια» πήραν το τρίποντο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας (16′ Στρούγγης), Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς, Κλωναρίδης (61′ Μπεντινέλι), Μουνίθ (81′ Σπιριντόνοβιτς), Καρτάλης (61′ Πισάνο), Κουλούρης.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ροντρίγκεζ, Λούι, Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης (45′ Αντούνεθ), Φλόρες, Βαρόνε, Μεντόσα (60′ Βέργος), Ντίας, Μόρσεϊ, Καρέλης (60′ Ζεστέντ).