Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Σπουδαίο “διπλό” με… Δέλλα και Κυριακίδη ο Παναιτωλικός!

Ντεμπούτο με νίκη για τον Τραϊανό Δέλλα

Σπουδαίο τρίποντο πήρε ο Παναιτωλικός στο Περιστέρι το απόγευμα της Κυριακής (14/1), κερδίζοντας με 1-0 τον Ατρόμητο! Ο Παναιτωλικός επέστρεψε στις επιτυχίες στο ντεμπούτο του “Κολοσσού” στον πάγκο της ομάδας, ενώ στις εξαιρετικές εμφανίσεις επέστρεψε ο Δημήτρης Κυριακίδης, ο οποίος είχε σπουδαίες επεμβάσεις και κράτησε το “μηδέν” για την άμυνα της ομάδας του.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά. Μικροτραυματισμοί και διάφορες διακοπές στον αγώνα δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 23′, όταν ο Βασιλακάκης δεν μπόρεσε ύστερα από κόρνερ του Ουάρντα να βρει σωστά τη μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα, ο Γιαννούλης πάσαρε στον Βασιλακάκη, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε στη γωνία του και γλίτωσε την ομάδα του από κάποιο γκολ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να κερδίζουν κατοχή της μπάλας στον χώρο του κέντρου. Ωστόσο απείλησαν ξανά στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου, με σουτ του Ουάρντα εκτός περιοχής, ο οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Κυριακίδης.

Η επανάληψη επιφύλασσε εντελώς διαφορετική εικόνα. Ο Παναιτωλικός είχε την τύχη να προηγηθεί με εξαιρετικό σουτ του Ρόσα με την επανέναρξη. Στο 54′, ο Ροντρίγκες έκανε χέρι και ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι. Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση του, αλλά ο Κυριακίδης έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι μετά το χαμένο πέναλτι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά. Η επόμενη καλή στιγμή του Ατρόμητου ήρθε στο 74′ όταν ο Βασιλακάκης έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ντάουντα δεν μπόρεσε με το κεφάλι να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να κάνει δυο τα τέρματα του στο 76′ όταν Ρόσα έδωσε στον Τσοκάνη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό, αλλά ο Γιαννιώτης με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 85′ ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά μετά το φάουλ του Ουμπίδες και ο Κυριακίδης με το ένα χέρι έδιωξε και πάλι τη μπάλα.

Η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στον Παναιτωλικό και ήρθε με τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτών αγώνα. Ο Ρόσα βγήκε στην αντεπίθεση και έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει μόλις έξω από την εστία του Γιαννιώτη.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (ΕΠΣ Τρικάλων)
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Ρισβάνης (88′ Καρασαλίδης), Χατζηισαΐας, Γιαννούλης (86′ Σάκιτς), Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Μάντσον, Ντιγκινί, Ντάουντα, Μπουσούλατζιτς (66′ Ουμπίδες), Ουάρντα.
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ (88′ Χαντάκιας), Ρόζα (92′ Γιαννιώτης), Ντίας (84′ Κλέσιο), Μοράρ.
Γκολ: /48′ Ρόζα
Κάρτες: 9′ Ρισβάνης, 60′ Μπουσουλάτζιτς/52′ Ροντρίγκες, 70′ Μοράρ