Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Πρώτη νίκη στα playouts – 0-1 νίκη επί του ΟΦΗ

Ο Βέργος το γκολ της νίκης

Την πρώτη του νίκη στα playouts πέτυχε ο Παναιτωλικός στην Κρήτη, κόντρα στον ΟΦΗ, το Σάββατο 30 Απριλίου. Ο Βέργος πέτυχε το γκολ για τα «καναρίνια», που επέστρεψαν στις νίκες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο. Είχαν την κατοχή και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με τους Διαμαντή – Βούρο να έχουν ευκαιρία από στημένες μπάλες. Ο ΟΦΗ συνέχιζε στο ίδιο μοτίβο, την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να βγει στις αντεπιθέσεις, κάτι που κατάφερε με τον Βέργο στο 32′. Παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο, κατά βάση δε μπορούσε να πατήσει στην περιοχή του Ανέστη, με την ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός άλλαξε πλήρως την εικόνα και τη φιλοσοφία του. Μπελεβώνης, Μόρσεϊ και Ντουάρτε έκαναν αρκετά καλή δουλειά και σε συνδυασμό με τον Βέργο άρχισαν ν’ απειλούν. Ο Μπελεβώνης έφτασε κοντά στο 0-1 στο 47′, ενώ δύο λεπτά μετά βρήκε τον Βέργο, ο οποίος δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά που επιχείρησε. Ωστόσο, στο 52ο λεπτό ήταν πιο επιτυχημένη η προσπάθειά του. Ο Μόρσεϊ έδωσε στον Βέργο, αυτός μπήκε στην περιοχή, βρήκε λίγο χώρο και με όμορφο δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε ν’ αντιδράσει με αλλαγή διάταξης, ο αγώνας είχε καλό ρυθμό και οι γηπεδούχοι στο 76′ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Νέιρα που, όμως, αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Λίγο μετά ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Ο Μπελεβώνης βρήκε κάθετα τον Βέργο, αυτός πλάσαρε, αλλά ο Επασί έδιωξε σε κόρνερ. Από το κόρνερ σκόραρε ο Κορνέλιους, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο τελευταίο 10λεπτο, οι Κρητικοί πίεσαν, απείλησαν σε 2-3 περιπτώσεις και στην εκπνοή λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, αλλά ο Νέιρα από θέση τετ α τετ πλάσαρε ελάχιστα άουτ κι έμεινε το 0-1.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Μπαλογιάννης, Βούρος, Διαμάντης (69΄ Ουές), Μαρινάκης, Μεγιάδο, Λάμπρου (40΄ Καμάου), Νέιρα, Μπουζούκης (58΄ Στάικος), Τσιλιανίδης (58΄ Γιαννούλης), Φελίπε.
Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (70΄ Γιούι), Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα, Φλόρες, Αντούνες, Ντουάρτε (87΄ Μπαρμπόσα), Μεντόσα (33΄ Μπελεβώνης), Μόρσεϊ (70΄ Ντάγκο), Βέργος (87΄ Καρέλης)