Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Πρώτη -και ιστορική- νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου στην Α2

Στην παρθενική του εμφάνιση στην Α2

Στην πρώτη του εμφάνιση στην Α2 Εθνική Κατηγορία, ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, την Α.Ε. Ψυχικού με σκορ 79-59, το Σάββατο 5 Οκτωβρίου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με μικρή διαφορά, όμως η ομάδα του Διαμαντάκου πήρε προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και στο 10ο λεπτό ήταν μπροστά με σκορ 17-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο μ’ ένα ξέσπασμα κι επιμέρους σκορ 26-8 η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους για τους γηπεδούχους. Ο ΑΟΑ, στο δεύτερο ημίχρονο, διατήρησε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους και πέτυχε την ιστορική πρώτη του νίκη στην Α2.

Η διοίκηση, το τεχνικό τιμ και οι παίκτες ευχαρίστησαν τον φίλαθλο κόσμο του Αγρινίου που βρέθηκε στο γήπεδο και βοήθησε σημαντικά την ομάδα, ώστε να φτάσει στη νίκη.

Το επόμενο Σάββατο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, ο ΑΟΑ φιλοξενείται από τη Δάφνη Δαφνίου.

Δεκάλεπτα: 17-14, 26-8, 12-17, 24-20.
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος – Κωνσταντινίδου – Καρπάνος.
Α.Ο. Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 13, Μπερερής 5(1), Μιχάλογλου 9(1), Χατζηνικόλας 3(1), Φραντσέσκι 21, Χρήστου, Παπαχρήστος 2, Γκρέκας 7(1), Σταματογιάννης 8, Ψαράς 5, Κασσιούμης 6, Σταμίρης.
Α.Ε. Ψυχικού (Γιώργος Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης, Κοντούδης, Παπανικολάου 24(2), Μαλέλης 1, Μιλεντίγιεβιτς 11(2), Θεοδώρου 7(1), Μαστόρος 4, Αναγνωστόπουλος, Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης 10(2), Αλμέιδα 2.