Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Νίκος Σταμούλης! (ΦΩΤΟ)

Στα 5.000μ. των Εφήβων

Πρωταθλητής Ελλάδας στα 5000μ. των Εφήβων αναδείχτηκε ο Νίκος Σταμούλης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου, που πραγματοποιήθηκε στην πόλη των Ιωαννίνων το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Αυγούστου. Ο αθλητής της ΓΕΑ κατέκτησε την πρώτη θέση με χαρακτηριστική άνεση τερματίζοντας σε χρόνο 15’28”, έχοντας 24 δευτερόλεπτα απ’ τον δεύτερο αθλητή!

Η νίκη αυτή αποτελεί σημαντική επιτυχία για το νεαρό δρομέα, αφού η φετινή χρονιά ήταν πάρα πολύ αντίξοη με αρκετά προβλήματα λόγω των πανελληνίων εξετάσεων, της πανδημίας, αλλά και των διαφόρων δυσκολιών που αντιμετώπιζε κατά τη διάρκεια των προπονήσεών του.

Ο Νίκος έτρεξε και στον τελικό των 3000μ., όπου τερμάτισε στη δεύτερη θέση προσθέτοντας άλλο ένα μετάλλιο στη συλλογή του.