Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Πολύ κακή εμφάνιση και ήττα για τον Παναιτωλικό από τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ήττα με 1-0 για τον Παναιτωλικό, που παρουσιάστηκε… τουλάχιστον αδιάφορος

Με τον Βαρόνε να επιστρέφει σε δράση μετά από 160 ημέρες, ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα από τον Απόλλωνα Σμύρνης, στην Αθήνα, το βράδυ του Σαββάτου (2/4). Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ανάγκη για το τρίποντο, την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε αδιάφορος και χωρίς κίνητρο. Οι φιλοξενούμενοι «πλήρωσαν» τη χαλαρότητά τους και την κακή τους νοοτροπία, γνωρίζοντας μία ήττα που προκάλεσε αντιδράσεις στο Αγρίνιο.

Το παιχνίδι αγωνιστικά δεν ήταν ιδιαίτερα καλό. Ο Παναιτωλικός διατηρούσε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν προσπαθούσε και τόσο να κάνει επιθέσεις, έχοντας πρόβλημα στην τελική πάσα. Οι παίκτες του Αναστασίου έφταναν στην περιοχή των αντιπάλων, αλλά χωρίς να μπορούν ν’ απειλήσουν ουσιαστικά. Ο Απόλλων αντέδρασε και απ’ το 25ο λεπτό πήρε τα ηνία του αγώνα, μέχρι που κατάφερε να προηγηθεί. Στο 34′ ο Ντάουντα εκμεταλλεύτηκε όμορφη σέντρα του Ντεντάκη, πήρε την πρώτη κεφαλιά -που απέκρουσε ο Ανέστης- και με νέα εξ’ επαφής προσπάθεια έκανε το 1-0. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Μεντόσα απείλησε με σουτ, που έδιωξε ο Σόρτσαν.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό. Οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση, προσπαθώντας να διατηρήσουν τα κεκτημένα, αν και στο 53′ λίγο έλειψε να πετύχουν δεύτερο τέρμα, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε σουτ του Ιωαννίδη. Από την άλλη, ο Τίτορμος είχε την κατοχή, αλλά δεν δημιουργούσε φάσεις. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 79′. Ο Νταγκό έδωσε στον Ντίας, που βρήκε με τακουνάκι τον Βέργο, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Σόρτσαν, διατηρώντας το υπερπολύτιμο 1-0 για την ομάδα του.

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Σορτσαν, Ντεντάκης, Βιτλής, Μπρούνο Άλβες, Ντομίνγκες, Κάστρο, Μαρτίνες (63’ Τσίμπσα), Φατιόν, Σλίβκα, Ντάουντα (70’ Τσιλούλης, 86′ Φερνάντες), Ιωαννίδης (85′ Εμπακογκού).
Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Κορνέλιους, Αντούνιες, Λάρσον (46’ Μπακαδήμας), Αποστολάκης, Βαρόνε (63’ Νταγκό), Μάρτεσον, Ντουάρτε (75’ Μόρσεϊ), Ντίαζ, Μεντόσα (75’ Φλόρες), Καρέλης (63’ Βέργος)