Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Πλήρωσε τα λάθη της άμυνάς του – Ήττα 1-3 από την ΑΕΚ

Πάλι «κυνηγούσε» το σκορ ο Παναιτωλικός

Γι’ ακόμα ένα παιχνίδι ο Παναιτωλικός βρέθηκε πίσω στο σκορ και απέναντι σε μία σοβαρή ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από το ματς. Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά κι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Τίτορμου στην άμυνα. Προηγήθηκε με 0-2 από πολύ νωρίς και το γκολ του Βέργου στο 58′ (1-2) δεν έδωσε αρκετή ώθηση, για να έρθει κι ένα δεύτερο γκολ ισοφάρισης. Γκαρσία, Βράνιες και Τσούμπερ τα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Αλλαγή στο ημίχρονο έγινε ο Ροντρίγκες από τον Αναστασίου.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε επιθετικά τον αγώνα στο Αγρίνιο. Μία λάθος έξοδος του Ροντρίγκες έδωσε το δικαίωμα στον Γκαρσία (13′) ν’ ανοίξει το σκορ με κεφαλιά στην πρώτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, ενώ ο Βράνιες με δεύτερη κεφαλιά στο 26′ έκανε δύο τα τέρματα της Ένωσης. Λίγο νωρίτερα, στο 21′, η ΑΕΚ θα μπορούσε να έχει βρει και δεύτερο γκολ, όταν ο Αραούχο έστρωσε για τον Τσούμπερ, το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Ο Στάνκοβιτς έκανε επεμβάσεις όπου χρειαζόταν από το 35′ και μετά που πίεσαν οι γηπεδούχοι (είχαν ευκαιρίες με Βέργο στο 35′, με Μεντόσα στο 36′-39′, με Βργκοτς στο 40′ και Κορνέλιους στο 44′) και το 0-2 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Αναστασίου άλλαξε τον Ροντρίγκες (τη θέση του πήρε ο Μελίσσας) και η ομάδα του μπήκε με μεγαλύτερη ένταση. Ο Βράνιες, ωστόσο, απείλησε πρώτος στο 49′ με τον Βαρόνε να διώνει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του. Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στον αγώνα με όμορφο γκολ του Βέργου στο 58′. Ο Έλληνας επιθετικός πήρε πάσα από τον Μπαρμπόσα μέσα στην περιοχή και με ωραία ενέργεια μείωσε σε 1-2.

Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Αναστασίου πίεζαν κι έφταναν με άνεση στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Στάνκοβιτς γι’ ακόμη μία φορά, που είπε «όχι» σε κεφαλιά του Κορνέλιους για το 2-2 στο 78′. Λίγα λεπτά μετά (83′) ο Τσούμπερ «τελείωσε» το παιχνίδι, καθώς πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Μελίσσα σε γυριστό σουτ του Ανσαριφάρντ και πλάσαρε για το 1-3. Ο Βέργος στις καθυστερήσεις είχε δοκάρι με κεφαλιά.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες (46′ Μελίσσας), Αντούνιες (74′ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Βργκοτς, Λούι (86′ Μόρσεϊ), Βαρόνε, Φλόρες, Ντίας, Ντουάρτε (74′ Ζεστέντ), Μεντόσα (41′ Μπαρμπόσα), Βέργος.
ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Τζαβέλλας, Βράνιες, Μισελέν, Λε Ταλέκ (84′ Σάκχοφ), Σιμόες (67′ Σιμάνσκι), Μάνταλος (75′ Χατζισαφί), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (84′ Σβάρνας), Αραούχο (75′ Ανσαριφάρντ).