Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Πήρε την ισοπαλία, μπορούσε και τη νίκη

1-1 με τον Ιωνικό ο Παναιτωλικός – Ο Καρέλης το γκολ

Ο Ιωνικός αιφνιδίασε τον Παναιτωλικό στη Νίκαια και προηγήθηκε με τον Μάντζη στο 6ο λεπτό, αλλά ο Καρέλης ισοφάρισε με πέναλτι στο παιχνίδι της 10ης Αγωνιστικής, που έγινε το Σάββατο 29 Οκτωβρίου. Οι Αγρινιώτες είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη με δοκάρι του Ντουάρτε, αλλά και με τον Σενγκέλια στις καθυστερήσεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να παίζουν με κάθετες πάσες. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Μάντζης βγήκε στην πλάτη της άμυνας κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να κερδίζει στημένες φάσεις, απειλώντας την εστία του Χουτεσιώτη. Ο Κολοβός λίγο έλειψε στο 16′ να ισοφαρίσει, κάτι που εν τέλει έγινε στο 30′ όταν ο Μύγας υπέπεσε σε παράβαση και ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Καρέλης για το 1-1.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός μπήκε δυνατά και πάλι, αλλά δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει ξανά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο στη συνέχεια και άρχισε ν’ απειλεί. Ο Ντουάρτε στο 59′ με εξαιρετική προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ ο Καρέλης νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη τρία λεπτά μετά.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν δεύτερο γκολ, χωρίς επιτυχία. Από την άλλη ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να έχει «κλέψει» τη νίκη στο τέλος με τον Σενγκέλια, ο οποίος βρέθηκε κοντά στο 1-2, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Σόουζα (46΄Κάνιας), Τσιγκρίνσκι, Μύγας (86΄Αντούνες), Σάκιτς, Ρομαό, Λοβέρα, Φαντιγκά, Άοσμαν (55΄Μεντόσα), Ελευθεριάδης (55΄Σεμπά), Μάντζης (86΄Ιωαννίδης).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν, Μάρτενσον (75΄Φλόρες), Κολοβός (83΄Νταγκό), Μόρσεϊ (89΄Σενγκέλια), Ντουάρτε, Καρέλης (89΄ Ζοάο Πέδρο).