Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Πιο κοντά στην Α2 ο ΑΟ Αγρινίου – Νίκησε και την ΧΑΝΘ

Νίκη επί της ΧΑΝΘ με 75-79 – “Τελικός” με Ελευθερούπολη την επόμενη εβδομάδα

Ακόμη πιο κοντά στην άνοδο στην Α2 βρίσκεται ο ΑΟ Αγρινίου, μετά την 20η νίκη του στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν της ΧΑΝΘ με 75-59 στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το απόγευμα της Κυριακής (5/5) και εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Ελευθερούπολης (από τα Φάρσαλα με 70-60) βρίσκονται μόνοι τους στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Όλα βέβαια κρίνονται σε μεγάλο βαθμό την επόμενη εβδομάδα, αφού το επόμενο παιχνίδι είναι εκτός έδρας με την Ελευθερούπολη, την Κυριακή 12 Μαΐου, στις 5.

Στο παιχνίδι με την ΧΑΝΘ τώρα, ο ΑΟ Αγρινίου έφτασε εύκολα στη νίκη. Πήρε από το ξεκίνημα του αγώνα διαφορά στο σκορ, η οποία έφτασε σε διψήφιο αριθμό με τη λήξη του ημιχρόνου (40-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο σουτ (51-49) με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών, ωστόσο στο τέταρτο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Διαμαντάκου έπαιξαν όμορφο και ήρεμο μπάσκετ που οδήγησε σε άνετη επικράτηση με τελικό σκορ 75-59.

Δεκάλεπτα: 17-11, 23-19, 11-19, 24-10.
Α.Ο. Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 12(1), Μιχάλογλου 8(1), Καπινιάρης 14(3), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 2, Γκρέκας 9(1), Μήτσου 6(1), Ψαράς 16(4), Σαπλαούρας, Σταμίρης.
ΧΑΝΘ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Βαζούκης, Ντίνος, Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 14(1), Μπαλάσκας 7(1), Ζαφειρούδης 9(3), Γεωργάκης 14(2), Περρής 3(1), Καραγεωργίου, Δεληγεώργης 2, Βλαγκόγιας, Τσάμης 7.