Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Πέρασε στους «8» του Κυπέλλου ο Παναιτωλικός, 1-0 τη Νίκη Βόλου

Αγχωτική νίκη-πρόκριση κόντρα στους Βολιώτες, ο Βέργος το γκολ στο 90+4′

Κάνοντας αγγαρεία και πραγματοποιώντας μία πολύ κακή εμφάνιση, ο Παναιτωλικός προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, κερδίζοντας με 1-0 τη Νίκη Βόλου στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Τετάρτης 22 Δεκεμβρίου. Οι παίκτες του Αναστασίου ήταν χαλαροί στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας του αγώνα και παραλίγο να το πληρώσουν από τους Βολιώτες, που είχαν και δοκάρι στο 90+1′. Ο Βέργος πέτυχε το 1-0 στο 90+4′, κλείνοντας με νίκη τις υποχρεώσεις του Τίτορμου για το 2021.

Με στόχο να κάνει διαχείριση του υπέρ του 1-0, από τον πρώτο αγώνα, μπήκε στο παιχνίδι ο Παναιτωλικός. Στο πρώτο ημίχρονο κρατούσε τη μπάλα, αλλά δε μπορούσε ν’ απειλήσει τους φιλοξενούμενους. Οι Αγρινιώτες απείλησαν μόνο μία φορά στο 20ο λεπτό, έχοντας τρεις τελικές, αλλά ο Μπάγιτς αντέδρασε σωστά στο φάουλ του Μεντόσα, στον Κορνέλιους και την προσπάθεια του Μαλή. Ο Ντουάρτε απείλησε ξανά, λίγο μετά, χωρίς επιτυχία.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο της κατάστασης όσο περνούσε η ώρα και ο Παναιτωλικός έδειχνε αγχωμένος. Μετά το 70′ ανέβασαν τις γραμμές τους κι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 72′ με τον Ροχάνο, που πλάσαρε, αλλά ο Ροντρίγκες έδιωξε, όπως έκανε και σε σουτ του Βλαχομήτρου, τέσσερα λεπτά μετά. Οι Βολιώτες τα έδιναν όλα κι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 90+1′, με τον Μιράντα να πιάνει μονοκόματο σουτ και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Πάνω που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, ο Βέργος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αλιατίδη, έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε για το 1-0, δίνοντας και πάλι τη λύση.

Παναιτωλικός: Ροντρίγκες, Λούι (84′ Αποστολάκης), Μαλής, Κορνέλιους, Περέιρα (56′ Βέργος), Φλόρες, Αντούνες, Ντουάρτε (84′ Χρ. Μπελεβώνης), Μεντόσα, Χουχούμης (64′ Τσιγγάρας), Καρέλης (84′ Μπαρμπόσα).
Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Αλιαπίδης, Τζοβάρας, Κυριακίδης, Γκαρσία, Ροχάνο (89′ Τζιώρας), Τσουκαλάς (84′ Μέτσε), Παναγιωτίδης (74′ Μιράντα), Ανδρέου (74′ Βλαχομήτρος), Κάσσος, Γρομητσάρης.