Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Παραλίγο… πρόκριση για τον Παναιτωλικό που μέχρι το 90+2′ ήταν στους «4» – Αποκλεισμός στην παράταση

Μέχρι το 90+2′ ο Παναιτωλικός είχε τη πρόκριση στα χέρια του, αλλά ο Τίτορμος απώλεσε την ιστορική ευκαιρία

Ο Παναιτωλικός το πάλεψε πολύ στο «Καραϊσκάκης» σε ματς θρίλερ απέναντι στον Ολυμπιακό, ο οποίος προηγήθηκε νωρίς (Φαντιγκά 6′). Οι Αγρινιώτες ισοφάρισαν με όμορφο γκολ του Καρέλη στο 85′, αλλά ο Ντουάρτε αποβλήθηκε και ο Ολυμπιακός έφτασε στο σκορ παράτασης (2-1) με τον Μασούρα στο 90+2′. Στην παράταση τα «καναρίνια» δεν άντεξαν και πλήρωσαν ένα λάθος του Τσιγγάρα με τον Μασούρα να δίνει την πρόκριση στους «4» στον Ολυμπιακό με το τελικό 3-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και είχαν δοκάρι στο 3ο λεπτό με τον Φαντιγκά. Ο ίδιος παίκτης, τρία λεπτά μετά έκλεψε τη μπάλα και στη συνέχεια της φάσης ο Καρβάλιο βρήκε με ωραίο τρόπο το νεαρό Γάλλο, που έκανε το 1-0. Ο Καρέλης έφυγε στην αντεπίθεση στο 11′, αλλά ο Κίτσος τον πρόλαβε με προβολή παραχωρώντας κόρνερ. Ο Παναιτωλικός δεν είχε ηρεμία στο παιχνίδι του και ο Ολυμπιακός προσπαθούσε για ένα δεύτερο γκολ, που όμως δεν ήρθε. Όσο περνούσε η ώρα οι Αγρινιώτες έβρισκαν θάρρος και ανέβαζαν την απόδοσή τους με πιο δραστήριο τον Νταγκό. Ο Ολυμπιακός απείλησε με Ονιεκούρου (44′) και Καρβάλιο (45′) λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αναστασίου ήταν εξαιρετική. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 56′, όταν ο Ντουάρτε δοκίμασε τ’ αντανακλαστικά του Τζολάκη. Ο Νταγκό είχε κι αυτός τη δική του ευκαιρία στο 63′. Ο Παναιτωλικός έβγαζε δύναμη και πάθος και τελικά βρήκε λύση για την ισοφάριση. Με τον Μπαρμπόσα να μπαίνει στο 82′ και να μοιράζει από αριστερά στον Καρέλη στο 85′, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Λίγα λεπτά μετά ο Ντουάρτε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο κέντρο του γηπέδου, κάτι που μάλλον στοίχισε πολύ στον Παναιτωλικό, ο οποίος αποδιοργανώθηκε. Παρ’ ότι ο Ολυμπιακός είχε λίγα λεπτά, κατάφερε ν’ αντιδράσει και πήρε σκορ παράτασης με τον Μασούρα στο 90+2.

Στην παράταση έγινε μονόλογος από τον Ολυμπιακό. Ο Παναιτωλικός άντεξε για 25 λεπτά, αλλά στο 115′ ο Μασούρας εκμεταλλευόμενος λάθος του Τσιγγάρα έκανε το 3-1, δίνοντας την πρόκριση στους «ερυθρόλευκους».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Βρουσάι, Κίτσος, Παπαδόπουλος, Μπα, Κανέ (66′ Μαντί Καμαρά), Σουρλής (98′ Ανδρούτσος), Καρβάλιο (66′ Ρόνι Λόπες), Ονιεκούρου (76′ Κούντε), Φαντιγκά (53′ Μασούρας), Αραμπί (54′ Τικίνιο).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακαδήμας (57′ Λάρσον), Μαλής, Βργκοτς, Περέιρα, Μάρτενσον (105’+1′ Λούι), Αντούνες (57′ Φλόρες), Ντουάρτε, Μεντόσα (82′ Μπαρμπόσα), Ντάγκο (90′ Χουχούμης), Καρέλης (90′ Τσιγγάρας).