Παναιτωλικός: «Χρυσό» τρίποντο με τον Παναθηναϊκό (1-0)

Ο Εντινγκά το γκολ – Σπουδαία εμφάνιση από Μελίσσα

Το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα σταμάτησε ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο, το βράδυ της Δευτέρας 22 Φεβρουαρίου. Ο Τίτορμος αξιοποίησε στο έπακρο το γρήγορο γκολ που πέτυχε ο Εντινγκά στο 6ο λεπτό και πήρε σπουδαίο τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Οι Αγρινιώτες είχαν πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Νίκο Μελίσσα, καθώς ήταν καθοριστικός σε κρίσιμες φάσεις που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι.

Οι παίκτες του Δέλλα μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και ξεκίνησαν ιδανικά τη δύσκολη αναμέτρηση. Μόλις στο 6′ ο Αριγίμπι κέρδισε φάουλ από αριστερά και στην εξέλιξη της στημένης μπάλας ο Εντινγκά με βολίδα, μέσα από την περιοχή, έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ο Παναιτωλικός άφησε χώρο στους φιλοξενούμενους στη συνέχεια, με σκοπό να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Ο Παναθηναϊκός δε μπορούσε ν’ απειλήσει την εστία του Μελίσσα, όντας καλά μπλοκαρισμένος από την αμυντική λειτουργία των παικτών του Δέλλα. Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» σκόραραν με τον Μαουρίσιο (16′), ο οποίος όμως βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, με αποτέλεσμα το γκολ του να ακυρωθεί.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πήραν μπρος και είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο γήπεδο. Ο Παναιτωλικός αδυνατούσε να βγει από την περιοχή του και οι το «τριφύλλι» έβγαζε καλές συνεργασίες στο χορτάρι. Από το 51′ μέχρι το 67′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν αρκετές φορές κοντά στο γκολ, αλλά έπεσαν πάνω στο Μελίσσα. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού είπε δύο φορές «όχι» στον Ιωαννίδη (55′ και 61′), ενώ ο Τσότσαλιτς στην φάση του 61′, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή από το σουτ του Αϊτόρ, έβαλε σωτήρια προβολή! Στο επόμενο λεπτό έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Έλληνα φορ! Ο Παναθηναϊκός πίεζε ασφυκτικά και στο 67′ ο Νγκμπακοτό σε κενή εστία… κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μετά την κεφαλιά του Βιγιαφάνιες.

Οι «πράσινοι» δε μπόρσαν να δημιουργήσουν εκ νέου ευκαιρίες στη συνέχεια, με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να κρατήσει το υπέρ του 1-0 και να φτάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Περέιρα, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Εντινγκά (77′ Τζανακάκης), Ταχάρ (65′ Τσιγγάρας), Ντάλσιο (85′ Κωνσταντόπουλος), Αριγίμπι (84′ Αρσούρα), Ντίας, Καρέλης (77′ Βέργος).
Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό (80′ Τζαβίδας), Χουάνκαρ, Βέλεθ, Καραγιάννης (83′ Αθανασακόπουλος), Νιάς, Βιγιαφάνιες (73′ Μακέντα), Μαουρίσιο, Νγκμπακοτό (83′ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (46′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης.