Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός: Πάλι ήττα με… πέναλτι! – 2-0 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναιτωλικός «χάρισε» δύο γκολ στον Παναθηναϊκό και γνώρισε την ήττα στη Λεωφόρο

Ο Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Λεωφόρου, το βράδυ της Κυριακής (28/11), αλλά με πέναλτι που παραχώρησε ο Χουχούμης και ακόμα ένα λάθος του ίδιου παίκτη, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 με δύο γκολ του Μακέντα. Ο Καρέλης είχε μεγάλη ευκαιρία ν’ ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Μπρινιόλι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, ενώ ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να βγει σε αντεπιθέσεις. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο (20’-30’), στο οποίο δημιούργησε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες, αλλά ο Μελίσσας αντέδρασε σωστά σε όλες. Ο Μακέντα στο 22′, ο Αϊτόρ στο 28′ και ο Κότσιρας στο 29′ έχασαν τις ευκαιρίες για τους γηπεδούχους. Λίγο νωρίτερα, στο 15′, ο Καρέλης παραλίγο να κάνει το 0-1, αλλά από το ύψος της μικρής περιοχής ο Μπρινιόλι του είπε «όχι».

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στο γκολ. Από… παιδικό λάθος του Χουχούμη οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Μακέντα στο 53′ ευστόχησε για το 1-0. Ένα ακόμα λάθος του Χουχούμη ήταν αρκετό, για να «τελειώσουν» το ματς οι «πράσινοι». Ο αριστερός μπακ του Παναιτωλικού γλίστρησε στο 66′ έξω από την περιοχή, ο Μαουρίσιο έκλεψε κι έδωσε στον Μακέντα, που πλάσαρε για το 2-0.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείριση του σκορ, ενώ οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν ν’ απειλήσουν. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ, χωρίς επιτυχία, με τελικό αποτέλεσμα το 2-0.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο (75’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (75’ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (82’ Χατζηθεοδωρίδης), Βιτάλ (67’ Παλάσιος).
Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελισσάς, Χουχούμης (78’ Λούι), Κορνέλιους, Αντούνες, Αποστολάκης, Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσι (61’ Μεντόσα), Ντουάρτε (78’ Στ. Μπελεβώνης), Μπαρμπόσα, Καρέλης (58’ Βέργος).