Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός: Ήττα με 3-1 από τον Ολυμπιακό – Το σκορ ήταν 2-0 μόλις από το 4ο λεπτό!

Δύο γκολ από τα… αποδυτήρια έβαλαν πολύ δύσκολα στον Παναιτωλικό – Ο Μόρσεϊ είχε μειώσει σε 2-1

Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο Παναιτωλικός στο «Γ. Καραϊσκάκης» το απόγευμα της Τετάρτης (2/2). Οι Αγρινιώτες δέχτηκαν πολύ γρήγορα δύο γκολ (ο Βαλμπουενά στα 52” και ο Ροντρίγκες στο 4ο λεπτό) κι έκαναν πολύ δύσκολο το έργο τους για το υπόλοιπο του αγώνα. Οι παίκτες του Αναστασίου ισορρόπησαν, μείωσαν το σκορ με τον Μόρσεϊ, είχαν ευκαιρίες για ισοφάριση, αλλά τελικώς δέχτηκαν και τρίτο τέρμα από τον Ροντρίγκες (2ο προσωπικό), μένοντας στους 21 βαθμούς και την 10η θέση.

Ο Ολυμπιακός έκανε το καλύτερο ξεκίνημά του για φέτος. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Ανέστης έδιωξε κεφαλιά του Ελ Αραμπί, αλλά σε σημείο που βρισκόταν ο Βαλμπουενά, ο οποίος έγραψε το 1-0 με προβολή. Πριν καλά καλά περάσει ένα 5λεπτο, ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Ανέστης έδιωξε αρχικά, ο Ελ ο Αραμπί έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και σε δεύτερο ριμπάουντ ο Ροντρίγκες πλάσαρε για το 2-0.

Αντέδρασε ο Παναιτωλικός – Έχασε ευκαιρίες για το 2-2

Οι παίκτες του Αναστασίου, μετά την ολιγόλεπτη αδράνεια στο ξεκίνημα του αγώνα, αφυπνίστηκαν. Μόλις στο 8′ ο Βέργος είχε κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ ο ίδιος απείλησε ξανά στο 22′ με τον Βάτσλικ να λέει «όχι». Η προσπάθεια του Τίτορμου ανταμείφθηκε με γκολ του Μόρσεϊ στο 28′. Από λάθος εκτίμηση του Ρέαμπτσιουκ ο Σουηδός νίκησε τον Βάτσλικ για το 2-1. Ο Παναιτωλικός έφτασε πολύ κοντά στο 2-2 στο 53′. Ο Ντουάρτε έδωσε στον Αντούνες, ο οποίος έχασε σημαντική ευκαιρία χωρίς να πιάσει «γεμάτο» σουτ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά στο 60′ με τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Ανέστης κράτησε το 2-1, για ν’ ακολουθήσει τεράστια ευκαιρία του Παναιτωλικού για το 2-2. Ο Ντουάρτε έκανε τη σέντρα, ο Καρέλης όμως αιφνιδιάστηκε και πλάσαρε χωρίς δύναμη, με τον Βάτσλικ να παρακολουθεί απλώς την πορεία της μπάλας. Ο Παναιτωλικός στεκόταν πολύ καλά μέχρι το 73′.

Μία ακόμη κακή αμυντική αντίδραση, όμως, στοίχισε στα «καναρίνια». Ο Μάρτενσον γύρισε τη μπάλα στον Βργκοτς, ο οποίος ουσιαστικά… πάσαρε στον Γκάρι Ροντρίγκες και αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 3-1. Οι παίκτες του Αναστασίου προσπάθησαν μέχρι τέλους για ένα δεύτερο γκολ, αλλά τα σουτ του Φλόρες (88′) και του Καρέλη (90+1′) απέκρουσε ο Βάτσλικ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ (89′ Κίτσος), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Λαλά (35′ λ. τρ. Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Ροντρίγκες (89′ Φαντιγκά), Α. Καμαρά, Βαλμπουενά (62′ Μασούρας), Αραμπί (63′ Τικίνιο).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λούι, Αντούνες, Βργκοτς, Περέιρα (62′ Αποστολάκης), Τσιγγάρας (74′ Μπαρμπόσα), Μάρτενσον (79′ Λάρσον), Φλόρες, Ντουάρτε (74′ Μπελεβώνης), Μόρσεϊ, Βέργος (46′ λ. τρ. Καρέλης).