Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Παναιτωλικός: Έχασε ξανά εκτός και τώρα... play outs - AgrinioVOICE.gr

Παναιτωλικός: Έχασε ξανά εκτός και τώρα… play outs

Πλήρωσε τη δυστοκία του ο Παναιτωλικός, γι’ ακόμα μία φορά

Μετά την… αχώνευτη ήττα από την ΑΕΛ, ο Παναιτωλικός έχασε και από τον Απόλλωνα Σμύρνης εκτός έδρας, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να προσπεράσει τη Λαμία και ν’ αφήσει κατά πολύ πίσω του τους ΟΦΗ και Λάρισα. Ο Τίτορμος, λοιπόν, καλείται να υπαρασπίσει την παραμονή του στη κατηγορία στα επόμενα παιχνίδια, στα play outs. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους, που δεν έκαναν και ιδιαίτερα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, ήρθε στο 63′ με τον Σλίβκα.

Οι παίκτες του Δέλλα μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα απείλησαν με τον Μάζουρεκ και είχαν τον έλεγχο της μπάλας. Όσο περνούσε η ώρα, όμως και ο Παναιτωλικός δεν απειλούσε ιδιαίτερα, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και ο Μπεντινέλι από τα αριστερά δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα των «κυανοκίτρινων». Ο Απόλλων είχε πλέον την κατοχή και κέρδιζε στημένες μπάλες γύρω από την πειροχή του Μελίσσα, ο οποίος ήταν έτοιμος όταν χρειάστηκε σε κεφαλιές των Τσιλούλη, Ντάουντα.

Ο Παναιτωλικός απείλησε ξανά με σουτ των Μάζουρεκ και Ντάλσιο με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να προηγηθούν με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεντινέλι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Τίτορμος προσπάθησε με Ματσόλα να πάρει το προβάδισμα (55′ και 56′), ωστόσο ο Αργεντινός επιθετικός δεν κατάφερε να σκοράρει. Παρ’ ότι ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο, ο Απόλλων ήταν αυτός που σκόραρε. Στο 63′, ο Μπεντινέλι με τακουνάκι βρήκε τον Σλίβκα, ο οποίος -ξεμαρκάριστος πια- έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα για το 1-0.

Από εκεί και πέρα, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έκανε διαχείριση του σκορ με μεγάλη επιτυχία, ενώ όταν χρειάστηκε, ο Βέρχουστ αντέδρασε σωστά, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Βέρχουλστ – Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης – Σλίβκα (85′ Kάλισιρ), Φατιόν, Κολ (90’+3′ Λαγός) – Τσιλούλης, Ντάουντα (78′ Ιωαννίδης), Μπεντινέλι (85′ Τσαμπούρης).
Παναιτωλικός (Δέλλας): Μελίσσας – Τσιγγάρας, Κωνσταντόπουλος (76′ Ταχάρ), Βάντερσον, Περέιρα (84′ Αζάντι) – Ντάλσιο, Ντίας, Εντινγκά, Μάζουρεκ (76′ Γιάκολις) – Ματσόλα (76′ Βέργος), Καρέλης (84′ Μεντόσα).