Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός: Επιστροφή κόσμου – ψυχής και… νίκη επί του Απόλλωνα!

Η δυναμική παρουσία του κόσμου και η γκολάρα του Φλόρες έδωσαν το τρίποντο στα «καναρίνια»

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης στο Αγρίνιο, επικρατώντας με 1-0 με γκολάρα του Φλόρες, το απόγευμα της Κυριακής (21/11). Το κλίμα συσπείρωσης των τελευταίων ημερών οδήγησε σε δυναμική επιστροφή του κόσμου στο γήπεδο, κάτι που ώθησε τα «καναρίνια» σε μία νίκη μετά από πολύ καιρό, ενώ η ομάδα του Αναστασίου κράτησε το «μηδέν» για πρώτη φορά μετά από το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Παναιτωλικός είχε πολλές απουσίες και παρατάχθηκε με ενδεκάδα ανάγκης. Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές μάχες στον χώρο του κέντρου, με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα μετόπισθεν. Οι φιλοξενούμενοι περίμεναν τον Παναιτωλικό, ο οποίος απείλησε με τον Καρέλη ορισμένες φορές, χωρίς ν’ ανησυχήσει ιδιαίτερα, όμως, ο Κότσαρης. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 18′ με τον Φατιόν να μην προλαβαίνει να βρει τη μπάλα έπειτα από σέντρα, ενώ ο Παμλίδης λίγο έλειψε να σκοράρει στο 41′ μέσα από την περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Λίγο πριν το ημίχρονο, ήταν η σειρά του Ιωαννίδη να χάσει ευκαιρία.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός έβγαλε πάθος και ψυχή. Με σύμμαχο τον κόσμο του, από το 50ο λεπτό και μετά άρχισε ν’ απειλεί την εστία του Κότσαρη. Ο Μπαρμπόσα παραλίγο να σκοράρει στο 54′ σε τετ α τετ, ενώ ακολούθησε φάση διαρκείας στη περιοχή της Ελαφράς Ταξιαρχίας. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει και στο 66′ έφτασε στο 1-0. Ο Μόρσεϊ έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Άλβες απομάκρυνε και η μπάλα στρώθηκε στον Φλόρες, που με μονοκόματο σουτ έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Στα τελευταία 20 λεπτά της αναμέτρησης, ο Παναιτωλικός έκανε διαχείριση του υπέρ του 1-0, ο Αναστασίου ανακάτεψε την τράπουλα και οι Αγρινιώτες δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα. Ωστόσο, λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Φλόρες να σουτάρει λίγο άουτ στο 78′. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 10 παίκτες το παιχνίδι, λόγω αποβολής του Μπαξεβανίδη στις καθυστερήσεις, καθώς έκοψε αντικανονικά τον Μόρσεϊ που έφευγε μόνος του στην αντεπίθεση.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης (90΄ Μπακαδήμας), Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης, Φλόρες, Μόρσεϊ, Αντούνες, Ντουάρτε, Μπαρμπόσα (81΄ Λούι), Καρέλης (81΄ Μεντόσα).
Απόλλων Σμύρνης (Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Κάστρο, Άλβες, Τουτουαρίμα (52΄ Ματέι), Φατιόν (82΄ Ντάουντα), Μπαξεβανίδης, Τσιλούλης (82΄ Φαν Λα Πάρα), Μαρτίνες (59΄ Σλίβκα), Παμλίδης, Ιωαννίδης.