Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Παλικάρι στη Νέα Σμύρνη

Πρώτο και πολυσήμαντο «διπλό» για τον Παναιτωλικό – Μπαΐροβιτς και Τζανακάκης τα γκολ

Το ματς της χρονιάς, το ματς του… άγχους και της πίεσης, ο Παναιτωλικός το μετέτρεψε σε εύκολο «διπλό», φτάνοντας στην πρώτη του νίκη μακριά από το Αγρίνιο για φέτος και -ίσως- σε μία από τις πιο ιστορικές νίκες του στην κατηγορία. Η ομάδα του Μάκη Χάβου «εξαφάνισε» τους γηπεδούχους από το 12ο λεπτό και με γκολ των Μπαΐροβιτς (40′ πέναλτι) και Τζανακάκη (49′) πήρε το πολυπόθητο τρίποντο παραμονής. Μόνο από λάθη των παικτών του Παναιτωλικού απείλησε ο Πανιώνιος.

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι, αλλά η μίνι υπεροχή του κράτησε 12 λεπτά. Από εκεί και πέρα τα «καναρίνια» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισαν να πιέζουν. Ο Μπαΐροβιτς έχασε δύο – τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, για να έρθει η φάση του 38′, όταν ο Ευαγγέλου καταλόγισε πέναλτι, το οποίο ο Σουηδός μετέτρεψε σε γκολ. Οι γηπεδούχοι, προηγουμένως, είχαν φτάσει κοντά στο γκολ με τον Ρέντζα (33′). Το 0-1 ήταν και σκορ ημιχρόνου, με τον Παναιτωλικό να βγάζει πάθος στον αγωνιστικό χώρο.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός ευτύχησε να σκοράρει και πάλι στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Κότνικ. Έπειτα από ωραίο συνδυασμό, ο Τζανακάκης βρέθηκε στο ημικύκλιο της αντίπαλης περιοχής και πλάσαρε με το αριστερό για το 0-2. Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Χάβου, οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού μέχρι το τέλος, με εξαίρεση δύο λάθη, τα οποία δεν στοίχισαν (Κόρμπος 55′ και Αραμπούλι 68′).

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέντζας (46′ Αρτσε), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Παπανικολάου, Οικονομίδης (46′ Παπαγεωργίου), Μαξίμοβιτς (83′ Γρίβας),Λυμπεράκης (71′ Μιλόγεβιτς), Τσιλούλης.
Παναιτωλικός: Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Παρράς, Λιάβας, Ταχάρ, Ντάλσιο (82′ Λουσέρο), Ντίας, Ντουάρτε (82′ Αριγίμπι), Ρόσα, Μπαΐροβιτς (64′ Τσιγγάρας).