Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ο Άρης πήρε τα… δώρα του Τζήλου και κέρδισε στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό

Δύο πέναλτι από τον Τζήλο ήταν αρκετά για τους Θεσσαλονικείς (0-2)

Με δύο πέναλτι που έδωσε ο Τζήλος στον Άρη, οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό (0-2), το απόγευμα της Κυριακής 30 Ιανουαρίου 2022. Ειδικά για το πρώτο πέναλτι (όπου εμφανώς ο παίκτης του Άρη γλιστράει μόνος του στο χορτάρι), οι Αγρινιώτες έχουν μεγάλα παράπονα από τον ρέφερι, ενώ εξέδωσαν και ανακοίνωση για τα λάθη του. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, αλλά το παιχνίδι είχε «τελειώσει» ουσιαστικά από το πρώτο εικοσάλεπτο με τα γκολ των Ματίγια και Καμαρά.

Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, ο Τζήλος έδωσε αστείο πέναλτι υπέρ του Άρη, με τον VAR να κλείνει κι αυτός τα μάτια στην πραγματικότητα. Ο Φλόρες ανέτρεψε, σύμφωνα με τους διαιτητές, τον Ντιαγέ και ο Τζήλος υπέδειξε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε ο Ματίγια για το 1-0. Από εκεί κι έπειτα το γήπεδο «έβραζε» με τον Τζήλο, ο οποίος δεν δίστασε να υποδείξει και δεύτερο πέναλτι πριν το 20λεπτο! Ο Παναιτωλικός σκόραρε με τον Καρέλη στο 8ο λεπτό, αλλά σωστά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο Παναιτωλικός ανοίχτηκε, για να ισοφαρίσει, αλλά στο 19′ ο Μαντσίνι βρήκε τον Καμαρά σε αντεπίθεση, αυτός πέρασε τον Μελίσσα που τον ανέτρεψε. Ο Καμαρά ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 0-2 πολύ γρήγορα στον αγώνα. Λίγο μετά, ο Μαντσίνι λίγο έλειψε να «γράψει» το 0-3. Ο Καρέλης είχε αμέσως μετά (34′) διαγώνιο σουτ, που απομάκρυνε ο Σιαμπάνης, ενώ απείλησε και δύο λεπτά μετά. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ντιαγέ, ενώ ο Γκάμα λίγο πριν το ημίχρονο είχε δοκάρι.

Στο ημίχρονο ο Αναστασίου διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Τζήλο για τις αποφάσεις του, με τον ρέφερι να του δείχνει την κίτρινη κάρτα, ενώ αποβλήθηκε και ο Μάκης Μπελεβώνης.

Οι φιλοξενούμενοι, στην επανάληψη, έριξαν τον ρυθμό, ενώ και ο Παναιτωλικός δεν είχε την ίδια εικόνα. Ο Μεντόσα είχε δύο πολύ καλές στιγμές (στο 46′ και στο 60′ δοκάρι). Λίγο μετά ήρθαν οι πολλές αλλαγές που έριξαν κι άλλο τον ρυθμό, ενώ ο Άρης έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 67′ και στο 68′.

Στο 85’ ο Βέργος απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Σιαμπάνης έδιωξε κι έμεινε το 0-2 μέχρι τέλους.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελισσάς, Αποστολάκης, Μαλής, Βργκοτς (64’ Μόρσεϊ), Χουχούμης, Φλόρες (84’ Τσιγγάρας), Αντούνες, Μεντόζα, Μπαρμπόσα (84’ Μπελεβώνης), Ντουάρτε (63’ Μόρτενσον), Καρέλης (63’ Βέργος).
Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια (83’ Σάκιτς), Λούκας Σάσα, Ντιαγέ (83’ Μάνος), Μαντσίνι (61’ Ματέο Γκαρσία), Μπρούνο Γκάμα (61’ Ιτούρμπε), Καμαρά (90’ Λόπεθ).